Световни новини

И индийците взеха да твърдят, че всички открития са техни и то от векове

По време на годишния индийски научен конгрес, открит от премиера Нарендра Моди, са били отхвърлени откритията, направени от Исак Нютон и Алберт Айнщайн.

Освен това било заявено, че стволовите клетки и свързаните с тях изследвания са били открити още от древните индуси, , съобщава Би Би Си.

Догмите на хиндуизма и религиозните учения стават все по-неотделима част от индийския научен свят, алармират част от участващите на конгреса, като по думите им тази година нещата съвсем са излезли извън релси.

Ръководителят на Южния индийски университет цитира стар хиндуистки текст като доказателство, че стволови клетки са били открити и използвани в Индия преди хиляди години.

Ректорът на Университета Андхра, който също е един от най-големите в страната, е заявил, че един от демоните в индийския религиозен епос „Рамаяна“ е имал 24 самолета и мрежа от летища в днешна Шри Ланка.

Доктор К. Ж. Кришнан от Университета в южния щат Тамил Наду заявил пред присъстващите на научния конгрес, че теориите за гравитацията на Исак Нютон и Алберт Айнщайн са погрешни, а единственото правилно решение е гравитационните вълни да бъдат наименувани на индийския премиер Нарендра Моди„.

Съществуването на гравитационни вълни е предречено от Алберт Айнщайн през 1916 г. в неговата Обща теория на относителността. Предвижданията на общата теория на относителността се потвърждават от всички наблюдения и експерименти.

Скептично настроените учени в Индия отбелязват, че се наблюдава притеснителна тенденция древни религиозни текстове да се приемат като научни открития, а художествените описания в тях – за факти.

Има сериозна загриженост за такъв вид изказвания от отговорни хора. Ние не подкрепяме вижданията на нашите колеги и се дистанцираме от изказванията им. Това е жалко„, коментира антинаучните заявления Пременду П. Матур, генерален секретар на индийската асоциация на научния конгрес, цитиран от АФП.

Не за пръв път ирационални и псевдонаучни твърдения се правят от висока трибуна в Индия. Миналата година министърът на образованието на Индия, Сатяпал Сингх, заяви на научна церемония, че самолетите са измислени преди хилядолетия в Индия, като доказателство за това е религиозният епос „Рамаяна“.

Сатяпал Сингх добави, че в по-ново време, отново индиец е създал първия работещ самолет – осем години преди братята Райт.

Според популярния мит индиецът Шивакар Бабуджи Талпаде е създал работещ самолет, според Ведите – едни от най-основните текстове в хиндуизма. По-късно тази теория е оборена – няма свидетелства за съществуването на подобен самолет, а описаната от създателя му технология не може да функционира.

През 2014 г. премиерът на Индия Нарендра Моди заяви на среща с лекари и медицински персонал в болница в Мумбай, че историята на хиндуисткия бог Ганеша, чиято слонска глава е прикрепена към човешко тяло, показва, че козметичната хирургия е била позната и практикувана в древна Индия.

Едно от най-абсурдните твърдения идва от министъра на образованието на западният щат Раджастан, който преди 2 години заявил, че е важно да се „разбере научната значимост на кравата„, тъй като тя е „единственото животно в света, което вдишва и издишва кислород„.

Кравата се почита като свещено животно в хиндуизма.

Антинаучните твърдения, идващи от висока трибуна, придобиват още по-голяма масовост сред народа, който започва да гледа със скептицизъм на научния процес и предпочита да смята писаните в древността религиозни текстове за факт. Замяната на научния метод с индийските религиозни епоси обаче може да има само отрицателен ефект, който освен всичко друго би забавил социалния и икономически прогрес в страната, твърдят някои от притеснените учени.

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.

Share
Published by
Живка Кехайова