[ad id=“225664″]
Състоянието е доста разпространено – среща се при 1 на 1250 деца. Може да бъде вродено, но може да бъде и придобито по всяко време на детството или в зряла възраст. В повечето случаи продължава през целия живот и изисква постоянно лечение.
Това пише д-р Мариана Москова, специалист по детска ендокринология и заболявания на обмяната, в профила си в социална мрежа за здраве credoweb.bg.
Причини за хипотиреоидизъм
Вроденият хипотиреоидизъм най-често се дължи на аномалия в развитието на щитовидната или хипофизната жлеза или в неправилната им функция. Причина за това могат да бъдат различни генетични и външни фактори.
След раждането щитовидната жлеза може да бъде увредена от действието на собствени или чужди антитела, други тежки общи заболявания, радиация или при хирургическа намеса в областта на шията. Хипофизата също може да бъде увредена в резултат на възпалителни заболявания, тежка мозъчна травма или вследствие на радиация. Някои медикаменти и химически вещества може да влияят на продукцията на тиреоидни хормони. Например излишъкът или недостигът на йод в храната може да предизвика хипотиреоидизъм.
Най-честата причина за придобит хипотиреоидизъм при децата и юношите е директното въздействие на имунната система върху щитовидната жлеза. Това заболяване е известно като автоимунен тиреоидит или тиреоидит на Хашимото.
[ad id=“238430″]
Някои са с по-висок риск за развитие на хипотиреоидизъм. Това са децата с вродени синдроми, например със синдром на Даун, на Нунан, на Търнър и др., с диабет тип 1 и други автоимунни заболявания. Застрашени са и деца, преминали лъчетерапия заради злокачествени заболявания в мозъка или в областта на шията.
Какви са признаците на хипотиреоидизъм
Това са най-често срещаните признаци, но са възможни и други. Понякога отпред на шията може да се забележи и опипа подутина, която представлява увеличена щитовидна жлеза – така наречената гуша.
За ранното откриване на вроден хипотиреоидизъм се провежда скрининг на всички новородени деца. Взема се капка кръв от петичката, накапва се върху филтърна бланка и се изпраща в Национална лаборатория по хормонален скрининг. В случай на откриване на заболяването веднага започва терапия.
[ad id=“236993″]
Лечение
Лечението на хипотиреоидизма се провежда със синтетичен тиреоиден хормон, наречен левотироксин. Дава се под формата на таблетка един път дневно (сутрин) и в повечето случаи лечението продължава през целия живот. Страничните ефекти са много малко и ако ги има, обикновено са в резултат на предозиране.
Тъй като с възрастта нуждите от левотироксин се променят, детето трябва да се наблюдава от детски ендокринолог и периодично да се изследват нивата на хормоните за корекция на дозата. Ако детето заспива трудно, спи неспокойно, оплаква се от сърцебиене или има трудности с концентрацията в училище, трябва да информирате лекаря. Тези признаци може да означават, че дозата е прекалено голяма и е необходима корекция.
Д-р Мариана Москова е завършила Ленинградския педиатричен медицински институт. Има специализации по детски болести и детска ендокринология и заболявания на обмяната. Работи в Многопрофилна болница за активно лечение – Добрич, в ДКЦ 2 – Добрич, както и в ДКЦ 2 – Русе.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…