„Това е резолюция в защита на България. В 25 точки в нея се говори, че България последователно нарушава принципите на демокрацията и върховенството на закона. Това не е резолюция за Истанбулската конвенция, в нея няма думата македонско малцинство, няма думата ОМО „Илинден“, както твърдят управляващите“, каза още Йончева. Тя обясни, че в един текстовете, в който се споменава конвенцията, всъщност се призовава да се приложат тези текстове от нея, които не противоречат на конституцията, а именно – за защита на жертвите на домашно насилие и изграждане на центрове за закрила.
Според евродепутата, и ГЕРБ, и националистите отклоняват вниманието към несъществуващи проблеми. Йончева обясни, че резолюцията е своеобразен списък на това, което Бойко Борисов и ГЕРБ правят в България в последните десет години. Приемането й показва, че управляващите се опитват да изведат страната от пътя й в ЕС.
„България има проблем с корупцията, с неравенството, с медийната свобода“, изброи тя част от истинките проблеми. Резолюцията е политически документ, върху който ще стъпят бъдещите решения на Европейската комисия, сигурна е Йончева. Тя припомни, че в момента се водят разговори за обвързването на оценката за върховенството на закона с отпусканите европейски средства.
„Не мисля, че средствата за България трябва да бъдат спрени. Трябва обаче да се вземат мерки, които да са превантивни и ще имат ефект върху следващото правителство“, подчерта Йончева.
Тя съобщи още, че от три дни е член на авторитетната мониторингова група за демокрация на Европейския парламент. Елена Йончева е единственият представител на България в нея. Съставът й е само от 14 евродепутати – по двама от всяка политическа група в ЕП. „Групата е нещо като сили за бързо реагиране по темите за върховенството на закона и демокрацията. Има право да кани министри, премиери, за да ги изслушва“, разясни Йончева.
Тя припомни, че заради случаите на убийства на разследващите журналисти в Малта – Дафне Галиция и в Словакия – Ян Куциак, групата е започнала проучвания, поставила въпроси на премиерите, които в крайна сметка подадоха оставки.
През август мониторинговата група беше поканила и премиера на България Бойко Борисов, за да обсъдят проблемите с върховенството на закона, но той отказа да се яви.
Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…
Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…
Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа, съобщиха…