Столичната община (СО) развива разделното събиране на отпадъци и създава „зелени острови“, заяви днес кметът на София Йорданка Фандъкова, която откри първият „зелен остров“ във висше училище на територията на общината, който се намира в Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ).
„Зеленият остров“ бе представен от ректора на ХТМУ проф. д-р Сеня Терзиева-Желязкова, заместник-кмета на СО Десислава Билева, Димитър Данчев, директор на дирекция „Зелена система“ в Общината, общинския съветник от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет Симеон Колев.
На „зеления остров“ в ХТМУ са разположени контейнери за разделно събиране на отпадъци, два контейнера за хранителни отпадъци, както и мини компостер. На „зелен кът“ с повдигнати лехи, който цели популяризирането на градското градинарство, са посадени маточина, салвия, босилек, ягоди, джоджен и розмарин. Около 4000 дървета средно на година засаждаме по улиците и булевардите на града. ХТМУ е първият университет, в който ще има контейнери за хранителни отпадъци, информира кметът Фандъкова.
В навечерието на Деня на земята – 22 април, сме заедно, за да дадем старт на една нова инициатива, част от политиката на Столичната община за чиста и зелена София. Тя е насочена към партньорството ни с университетите, заяви Фандъкова. ХТМУ е първият университет, в който започваме, но вече има и други желаещи висши училища, посочи столичният кмет. Тя информира, че за 2022 г. от третираните около 14 хил. тона зелени отпадъци в инсталациите за преработка на Столичната община са произведени около 10 хил. тона компост, който се оползотворява на 100 процента в парковете и градините на София. От близо 7500 тона хранителни отпадъци са произведени над 2 мегаватчаса електрическа енергия. От 2015 г. досега около 170 тона компост са раздадени на гражданите, информира кметът Фандъкова. Тя посочи, че все още са рядкост контейнерите за събиране на хранителни отпадъци от домакинствата. Пилотно СО започна проект в районите „Надежда“ и „Овча купел“ със „зелени острови“, на които за 2022 г. са събрани четири тона хранителни отпадъци от домакинства или около 500 кг хранителни отпадъци месечно, каза кметът Фандъкова, цитирана от БТА.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…