Индексите са икономически индикатори, като нашата задача е да гледаме тяхното развитие.Dow Jones Industrial Average и S&P 500 достигнаха нови рекордни върхове в края на търговията в понеделник. Широкият американски измерител удвои нивото си спрямо пандемичното дъно от 23 март. 100% рали е най-бързото удвояване на бичия пазар спрямо достигнатото дъно от Втората световна война насам. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Йордан Мицикулев, професионален трейдър и основател на The Smart Money.
Според него моментната картина изглежда добре, като се очаква резкият ръст на пазарите да не приключи скоро.
„На технологичните компании им подейства много добре обстановката, в която хората получават пари от вкъщи, за да не работят, като по-късно тези пари влизат отново в капиталовите пазари. Основната политика на Фед е да влива пари в икономиката чрез кредити и лесни финансирания, а не да ги дава директно на хората“, каза гостът.
Това, което гледат инвеститорите невинаги е движеща сила. Големите инвеститори, хедж фондове и институционални играчи всъщност гледат съвсем различни данни на база, на които може да видим как икономиката се движи в следващите 10-12 месеца. Ритейлът гледа данните за предходния период, а институционалните играчи – за бъдещия период, каза Йордан Мицикулев.
Гостът е на мнение, че не може да се каже, че пазарът в Азия изостава от глобалния оптимизъм.
„В момента една от добрите индикации е колко кредити дават банките на фирмите и бизнесите. В Азия не е имало големи ръстове в даването на кредити. Икономическите данни в Китай не са лоши, спадовете в индексите са една заявка, че пазарът е стабилен и ще продължи нагоре“, обясни гостът.
Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.