Вицепремиерът уточни, че за миналата година разходите за наеми на българските дипломатически мисии са били в размер на 6 млн. лв. По думите й има огромни посолства с малко работещи хора в тях, които могат да бъдат продадени. Освен това имало и пустеещи сгради, чиято поддръжка също струвала пари.
„Има сгради с отпаднала необходимост, които генерират големи разходи. Получавали сме дори писма от местните власти, които ни предупреждават. Трябва да оптимизираме сградния фонд, тъй като имаме имоти, които пустеят от 20 години, и други такива, където все още плащаме наем“, добави Захариева, цитирана от „Дневник“.
Тя даде за пример столицата на Етиопия Адис Абеба, където България разполагала с „огромно посолство, в което работят двама души“. Според нея може да се обособи малка част от сградата, която да се използва за посолство, а останалата да се продаде, като с парите да се купи нов имот в чужбина, където страната плаща наем.
Захариева допълни, че външното министерство вече има електронна програма, с която управлява имотите си в чужбина. През 2018 г. пък е бил продаден само един имот. Той се е намирал в Хага и не се е използвал от 2005 г. За него страната е взела 1.165 млн. евро.
Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…