Японският моден магнат Юсаку Маезава се завърна на Земята, след като прекара 12 дни като платен гост на Международната космическа станция. В космоса той записа видеоклипове, показващи как се прави чай и се използва тоалетната при нулева гравитация.
Руска капсула „Союз“, превозваща Юсаку Маезава и Йозо Хирано, неговият асистент по производството, кацна вчера сутринта в степите на Казахстан. Те бяха придружени от Александър Мисуркин – руски космонавт.
Преди да напусне МКС, 46-годишният Маезава публикува видео в YouTube, показващо ръчно смукателно устройство, което астронавтите използват за уриниране на орбиталната платформа. „Пикането е много лесно„, каза той.
Той също така демонстрира и как спи на борда на МКС като се оплака, че е трябвало да измисли нов метод за дрямка, тъй като вътре в спалния чувал било прекалено горещо. Мисуркин показа и гледката от „стаята“ си – малък прозорец, през който се виждат соларните панели на космическата станция на фона на Земята.
Милиардерът забавляваше последователите си в социалните мрежи, като се опитваше да хване японски закуски, докато те се носят из космическата станция и обсъждаше недостига си на чисто бельо. 36-годишният Хирано участва в здравен експеримент с базиран в САЩ университет, за да проучи как хората с различен произход реагират на космическите пътувания.
Облачното време попречи на хеликоптерите да прелитат над района, за да търсят капсулата, принуждавайки спасителните екипи да стигнат до мястото за кацане с превозни средства за всякакво терени. Твърди се, че и тримата мъже са в добро здраве след пътуването. Видео клип показва, че те са усмихнати, докато излизат от капсулата.
Бивш барабанист в пънк банда и колекционер на редки произведения на изкуството, Маезава се превърна в известно име в Япония благодарение на привързаността си към частните самолети и луксозните автомобили, както и паричните подаръци за своите последователи в Twitter. Той направи богатството си – оценено от Forbes на £1,4 милиарда – чрез компании за електронна търговия.
Той защити цената на пътуването от 66 милиона британски лири в интервю от МКС, като каза, че „тези, които го критикуват, може би са тези, които никога не са били в космоса“. Той каза, че 12 дни е най-подходящото време да прекара в орбита, защото му дава възможност да се адаптира към неразположенията при движение и след това да се наслади на остатъка от пътуването.
Полетът на Маезава представлява завръщане към космическия туризъм за Русия след повече от десетилетие.
Роскосмос, руската космическа агенция, отведе осем туристи на МКС от 2001 г. насам, но последното пътуване беше през 2009 г., когато Ги Лалиберте, съосновател на Cirque du Soleil, си осигури титлата на първия клоун, летял в космоса. Русия спря програмата си за космически туризъм, след като НАСА спря да използва собствените си совалки и купи всички стартови места на „Союз“, за да изпрати своите астронавти на МКС. Доходоносният монопол приключи миналата година, когато компанията SpaceX на Илон Мъск превози първите си астронавти до космическата станция.
Сега Роскосмос предлага на богатите туристи възможността да извършват космически разходки от 2023 г. Той също така поръча две ракети „Союз“ за частни пътувания до МКС.
Полетът на Маезава се разглеждаше като подготовка за планираното му пътуване около Луната със SpaceX през 2023 г. Русия също е изправена пред конкуренция в космическия туризъм от Blue Origin на Джеф Безос и Virgin Galactic на Ричард Брансън, които завършиха първите си пътувания тази година.
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…