„Преди 141 години казанлъчани отбелязват своя първи ден като свободни.“, започна своето слово Добрина Матова пред събралото се множество на знаковото място с голямо историческо значение за събитията в града по време на Руско-турската Освободителна война.
„Трябва добре да помним, че запазването на националното единство, съхраняването на националната ни идентичност и историческа памет са единствената сигурна гаранция за постигане на днешното и бъдещо добруване и напредък. Да учим децата си на любов към Отечеството и стремеж към свободен и независим живот!“, заяви директорът на Литературно-художествен музей „Чудомир“ пред кмета на община Казанлък Галина Стоянова, Областния управител на Стара Загора Гергана Микова, представители на Общински съвет и Общинска администрация, културни институти, патриотични организации, казанлъшки училища и детски градини, родолюбиви граждани.
Краткотрайната радост в Казанлък за победата на отряда на генерал Гурко през лятото на 1877г. е последвана от хиляди прииждащи бежанци, нови опожарявания и кръвопролития от турските орди, за да доживее градът своето окончателно освобождение от руските войски, предвождани от ген. Шнитников в първите дни на 1878г.
За драматичните исторически обрати музейният директор се позова на краеведски материал на великия ни съгражданин Чудомир, наречен „Бегът“: „По това време, когато Стара Загора горяла, безброй башибозушки банди кръстосват долината и пламъците полазват и Казанлъшко“, започва цитираният откъс, за да завърши с тъжните думи: „Като си представим, че в същото време е горял Калофер, голямото село Свежен, Пъстрово и още десетки, стотици селища на юг от Балкана, като останалите в тях жители са били жестоко избити, ще разберем сред какви мъки и страдания се е родила свободата ни, и с колко кръв и сълзи е била полята тя.“.
Пред паметника, посветен на невинните жертви на османските орди на Сюлейман Паша – 340 деца, жени и старци, с минута мълчание и поднасяне на цветя жителите на Казанлък отдадоха почит към 141-та година на своята свобода.
Литературно-художествена композиция представиха възпитаници на Аня Дерменджиева от Народно читалище „Братство – 1869“, село Енина. По традиция, в началото на честването местни свещеници, начело с Архиерейския наместник отец Петко Мотев, отслужиха заупокойна молитва и преляха червено вино пред монумента в манастирския двор.
Тържествата за Освобождението на Казанлък продължават и утре с патриотични събития за победните боеве при Шипка и Шейново.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…