Кои са хормоните на щитовидната жлеза?
Тази жлеза е ключова част от ендокринната система. Синтезира хормони, регулиращи метаболитното ниво на тялото, сърдечно-съдовата и храносмилателна дейност, състоянието на костите, нормалния растеж и развитие на мозъка, пише Lechenie.bg
Затова нейната хиперфункция или, пък, дисфункция, се изразяват в най- различни симптоми. Добре е да знаем какви са функциите на щитовидната жлеза, за да разпознаем евентуални здравословни проблеми и да потърсим навреме лекарска помощ.
Кои са хормоните на щитовидната жлеза?
Щитовидната жлеза произвежда тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3) и калцитонин. Т4 чрез специални ензими, се превръща в Т3.
В жлезата се произвежда и калцитонин. Тези биологично активни вещества се получават от аминокиселината тирозин и свързването ѝ с йод.
Хипофизната жлеза произвежда тиреоид-стимулиращ хормон – TSH, който контролира количеството на отделените хормони от щитовидната жлеза.
Хипоталамусът, от своя страна, отделя тиреотропин-освобождаващ хормон, който стимулира освобождаването на TSH. Тази ендокринна верига, при нормални условия, е доста адаптивна към потребностите на организма ни.
При липса на проблем, промяната в нивата на T4 в организма води до промяна в нивата на TSH, което води до ответна реакция, чрез която се нормализират нивата на Т4.
Какво правят щитовидните хормони?
Как да разпознаем състояния на хипофункция и хиперфункция на щитовидната жлеза?
Симптоми на неактивност на жлезата:
Ако се наблюдава по време на вътреутробното развитие, води до кретенизъм и други нарушения.
Симптоми на свръхактивност на жлезата:
Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…