Дали решението за безплатни лекарства за децата до 7-годишна възраст има повече плюсове или е чисто популистко? За това дебат по темата в студиото на „Директно“ водят Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите и Кристина Александрова от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“.
Защо лекари и фармацевти реагираха остро на идеята за безплатните лекарства за децата и каква е гледната точка на родителите? Отново бе повдигнат и въпросът за електронните рецепти.
Кристина Александрова смята, че това е правилна крачка и родителите биха могли да облекчат семейния си бюджет по този начин, но далеч не е достатъчно.
„Ако мога да дам пример, с оглед на децата с онкологични заболявания, тяхното лечение продължава около 2 години. Това налага поне единия родител, най-често майката, да спре да работи, следователно семейния бюджет драстично намалява. Децата често вдигат температура, по време на химиотерапията. Тази стъпка определено ще им е от помощ“, коментира още тя.
„Подкрепям мнението на сдружението. Но нека да не забравяме, че антибиотиците и противовирусните лекарствени продукти не са в позитивния лекарствен списък. Те не са част от заплащането по каса. Така че има много неясноти“, подчерта Аделина Любенова.
Гледайте повече във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мете и още две момчета пребиват Толга. Йомер се намесва и го защитава. Толга лъже…
Сечил продължава с разказа си. Споделя с Ългаз, че в комплекса е имало деца и…