„От създаването на наредба №2 от 2013 г. са тези забрани по отношение на храненето на децата от 0 до 1-годишна възраст. На тях не се дава мед, тъй като може съдържа спори на ботулинов микроорганизъм и това да доведе до ботулиново отравяне. На децата до 1-годишна възраст не даваме да се поставя захар в храните, т.е. допълнително да се овкусяват“, обясни диетологът доц. д-р Лалка Рангелова в „България сутрин“.
От 1 до 3 години се разрешават конфитюри и мармалади, но те трябва да отговарят на определени изисквания.
„Мармаладите трябва да бъдат от плодове, а конфитюрите да бъдат само екстра качество, т.е. да имат голям плодов компонент в себе си. За децата до 1-годишна възраст не се разрешава кифла с мармалад“, уточни диетологът.
Доц. Рангелова допълни, че масленост също е важна за развитието и растежа на децата. Ето защо до 3-годишна възраст не се ограничава съдържанието на мазнини в киселите и пресните млека.
„За децата до 1-годишна възраст се разрешават само млека за кърмачета. За тях не е разрешено прясното мляко. За децата в групата от 1 до 3 години маслеността трябва да бъде над 3%. Разрешават се козе и краве прясно и кисело мляко“, подчерта диетологът пред Bulgaria ON AIR.
Какво месо трябва да консумират децата?
„Месото трябва да е без видими мазнини и сухожилия. Пилешкото месо трябва да бъде без кожа. Трябва да се прилага четири-пет пъти седмично. Най-малките деца трябва да приемат на първо място чешмяна вода, сокове – прясно изцедени. За най-малките се включва месо след 6-месечна възраст. По отношение на децата от 1 до 3 години, месото заема сериозна част в менюто. А децата над 1-годишна възраст могат да приемат пасирани плодове и зеленчуци под формата на смути“, разясни доц. Рангелова.
Родителите трябва да бъдат модел на подражание на своите деца и трябва да обясняват кое е здравословно и кое не.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase