По думите му да развиваш Столичната община не означава да се развива само София.
„Много са факторите, поради които хората все по-често избират селото. Аз като човек, който отскоро се опитва да живее на село, ми липсва културата. Ако в селото няма млади хора, комуникацията става трудна. Хората от града живеем забързано, имаме различни възприятия и потребности, докато потребностите на хората на село са по-различни“, коментира Ивайло Вътовски от платформата „Живот на село“.
Той е на мнение, че хората на село са доста по-гостоприемни.
„Хората трябва да имат възможност за избор, а не да е някаква принуда заради обстоятелствата. Пример – ако човек иска да дойде да живее в София, то е доста трудно да си наеме свястно жилище под наем, защото голяма част от имотите, които са налични, не са на пазара. Около 30% от жилищата в града са замразени, те стоят празни“, допълни Георгиев.
Според него е важно между селата да има редовен градски транспорт.
„Тенденцията, която наблюдаваме в България в последните години, е, че хората отиват все повече в големите градове, защото имат възможност за препитание. Но и все повече виждаме как селата около големите градове стават като квартали едва ли не“, поясни Ивайло Вътовски.
Любомир Георгиев смята, че големите градове привличат повече младите, които току-що са завършили образованието си.
Попитан доколко е важно да има общности в селата, Вътовски отговори: „Зависи от хората, които са там. Повечето хора, които живеят по селата, са на по-висока възраст от средната. За тях е лесно, защото се познават помежду си. Въпросът е да убедиш хората, които нямат възможности и цял живот живеят там, да бъдат убедени, че има смисъл от такава общност.“
Гледайте целия разговор във видеото.