Какво пречи на страните от НАТО да харчат повече за отбрана

Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който официално встъпи в длъжност миналата седмица, очаква съюзниците на Вашингтон в НАТО да харчат повече за бомби и куршуми.

Той отдавна повтаря този призив, а преди година дори каза, че би насърчил Русия да „направи каквото си поиска“ срещу държавите от алианса, които не плащат достатъчно за отбрана.

Наскоро Тръмп предложи 5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страните от НАТО да се отделят за армията. Но повечето европейски членки едва успяват да се справят с актуалната цел от 2%.

Предложението на Тръмп беше широко отхвърлено, но искането за по-големи разходи за отбрана е реално и едва ли ще изчезне.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте каза, че може да се наложи разходите да нараснат до 3,7% от БВП. Само Полша отделя такъв процент.

За момента целта за отбранителни разходи продължава да бъде 2% от БВП, като повечето страни членки на НАТО са я постигнали или надхвърлили през 2024 г.

Нова цел за разходите вероятно ще бъде договорена на срещата на върха на НАТО в Хага, която предстои през юни. Това ще изисква съгласието на всички 32 държави членки на алианса.

Европейските държави увеличиха бюджетите си за отбрана след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Много политически лидери казват, че увеличените разходи трябва да продължат, за да се противодейства на нарастващата военна заплаха от Москва.

Прилагането на тази идея на практика е трудната част.

Редица правителства вече са изправени пред проблеми, свързани с публичните финанси, пенсионните системи и обществените услуги в своите страни, а срещу тях стоят недоволни избиратели с най-различни приоритети. Политическата нестабилност в много от държавите в Европа също допринася за това.

Поглед към трите най-големи европейски военни сили подчертава мащаба на пречките пред големите инвестиции в техните въоръжени сили.

Германия

Номинално Германия харчи най-много пари за отбрана, като според данни на НАТО през 2024 г. е отделила близо 98 млрд. долара.

Това представлява 2,12% от БВП на страната, което като съотношение е по-малко в сравнение с много други страни членки. Усилията за увеличаване на този процент удариха на камък и доведоха до падането на германското правителство през декември миналата година.

Въпросната пречка е конституционно правило, известно като дългова спирачка. То ограничава размера на общия дълг на Германия и на годишните заеми.

Беше направено предложение за суспендиране на дълговата спирачка предвид изключителния натиск върху разходите (не само върху тези за отбрана), причинен от войната в Украйна. Но управляващата коалиция на Германия начело с Олаф Шолц не успя да постигне консенсус.

Министерството на отбраната публикува планове за мащабни инвестиции, които да направят германската армия „готова за война“, но ресорният министър Борис Писториус остана разочарован от липсата на средства.

Сега германците очакват предсрочните парламентарни избори през февруари, но отбраната едва ли ще бъде основна тема на кампанията.

Засега изглежда, че опозиционният Християндемократически съюз (ХДС) ще спечели изборите. Той обещава да поддържа разходите за отбрана на „поне“ 2% от БВП и да запази механизма на дълговата спирачка, който е популярен сред избирателите.

Според Нику Попеску от Европейския съвет за външна политика ситуацията в Германия илюстрира общоевропейски проблем.

„От 30 години политиците не са водили сериозен разговор с хората за нуждата от разходи за отбрана. Много от тях се страхуват да проведат този разговор“, каза той.

Франция

Ситуацията във Франция е още един пример. Политическата нестабилност там провали плановете за увеличаване на разходите за отбрана с 3 млрд. долара.

Президентът Еманюел Макрон изгуби парламентарното си мнозинство на предсрочните избори през лятото. Оттогава все още няма одобрен бюджет за 2025 г. Затова разходите за отбрана на Франция засега остават на равнището от 2024 г.

Основните групи във френския парламент имат напълно различни бюджетни приоритети. Левите и крайнодесните искат повече социални разходи, докато дясноцентристите настояват за по-ниски данъци. Никой не изглежда склонен да направи компромис, а правителството може да загуби вот на доверие във всеки един момент.

„Отбраната никога не се обсъжда. Политическите лидери просто се опитват да спечелят следващите президентски избори“, казва Оливие Коста от университета „Сианс По“ в Париж.

Междувременно бюджетното положение на Франция вече е напрегнато до краен предел. Държавният дълг възлиза на 120% от БВП, което е два пъти повече от тавана на дълга в Европейския съюз (ЕС).

„Франция е по-зле от Германия по всички икономически показатели“, каза френският премиер Франсоа Байру по-рано през януари.

Според Оливие Коста „би било много трудно в настоящия контекст да се обясни на гражданите, че са необходими повече разходи за отбрана“.

Великобритания

Великобритания разполага с един от най-големите бюджети за отбрана в Европа. Той възлиза на около 82 млрд. долара и представлява 2,33% от БВП.

Политическата сцена в страната е по-стабилна, тъй като новото правителство има голямо мнозинство в парламента. Но министър-председателят Киър Стармър спечели миналогодишните избори, като обеща да не повишава данъците и да намали заемите.

Стармър се ангажира и да запази разходите в приоритетните за страната области. Това включва отбраната, но също и здравеопазването, образованието и транспортната инфраструктура.

Държавният дълг на Великобритания е на най-високото си ниво от 60-те години на миналия век насам.

Всичко това означава, че възможностите за увеличаване на средствата за отбрана са много ограничени.

През ноември 2024 г. Стармър каза пред Марк Рюте, че през пролетта правителството ще „определи пътя“ за повишаване на разходите за отбрана до 2,5% от БВП. Липсата на срок за този ангажимент беше разкритикувана наред с факта, че този процент е далеч от амбициите на новия генерален секретар на НАТО.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv