Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Пенсилвания, Северна Каролина, Уисконсин. Запомнете тези имена. Това са американските щати, които по всяка вероятност ще предопределят как ще се казва новият американски президент.
Заради това и двамата кандидати – Доналд Тръмп от Републиканската партия и Камала Харис от Демократическата, се отправят именно към тях в последния ден от предизборната кампания.
Късно в понеделник, ден преди вота на 5 ноември, се очаква Тръмп да има изяви в Северна Каролина, Пенсилвания и Мичиган, а Харис да посети Пенсилвания.
С какво тези щати са по-различни от другите? Защо ги наричат „колебаещи се“? И защо точно те се смятат за ключови? Ето отговорите.
За разлика от вота за президент в България, в САЩ той не е пряк. Това означава, че избирателите там всъщност гласуват за свои представители в т.нар. избирателна колегия, които след това гласуват от тяхно име кой да стане президент.
Тези хора се наричат електори и обикновено са или от Републиканската, или от Демократическата партия. Всеки щат излъчва определен брой такива представители, като колкото по-голямо е населението на щата, толкова повече са неговите електори.
В повечето щати кандидатът, събрал повече гласове, получава всички електори от щата. Общо за САЩ тези представители са 538, а президент става кандидатът, който получи подкрепата на мнозинството от тях.
Така в крайна сметка не е решаващ общият брой събрани гласове на национално ниво, а резултатът в отделите щати. През 2016 г., например, кандидатката на демократите Хилари Клинтън взе общо 3 млн. гласа повече от Тръмп, но получи по-малък брой електори заради разпределението на щатско ниво и президент стана именно Тръмп.
САЩ се състоят от общо 50 щата, като в мнозинството от тях на изборите няма интрига – в тях традиционно избирателите винаги гласуват за същата партия.
В седем щата обаче това не е така. Там както демократите, така и републиканците имат своите шансове за победа.
Тези ключови колебаещи се щати са:
Да вземем за пример Пенсилвания – един от щатите, които и Харис, и Тръмп посетиха многократно и на които отделиха специално внимание по време на кампанията.
Сега от него ще бъдат излъчени 19 електори – най-големият брой спрямо всички „колебаещи се“ щати.
През 2020 г. той беше спечелен от претендентът на демократите Джо Байдън – с 50% срещу 48,8% за републиканеца Тръмп или само около 82 000 гласа разлика. На изборите през 2016 г. обаче там спечели Тръмп с 48,2% срещу демократката Хилари Клинтън с 47,5%.
Колкото до очакванията за тези избори, различните социологически проучвания показват минимални разлики между Харис и Тръмп в седемте колебаещи се щата.
По данни на агенция ФайвТриЕйт, цитирани от Ей Би Си Нюз и Би Би Си, те изглеждат така:
Тези разлики обаче са толкова малки и са в рамките на статистическата грешка, че за момента е невъзможно да се каже кой от двамата претенденти има предимство.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…