[ad id=“225664″]
Научно изследване разкри един от най-големите кратери в Якутия, познат на населението на областта като „Вратата за подземния свят“. Той се е разраснал толкова бързо, че разкрива отдавна погребани гори и трупове, може би от 200 000 години от началото на климатичните регистри.
Познато като кратера Батагайка, мегасвлачището е едно от многобройните свличания на земна маса, които се появяват в Сибир през последните години. Според изследователите обаче Батагайка, която е на около 660 километра северозападно от столицата на Якуцк, може би е природна аномалия.
[ad id=“263680″]
Размерът на кратера е почти един километър дълъг и 86 метра дълбок, но продължава да се разраства. Учените се притесняват, че с увеличаването на размера, на повърхността му ще излязат огромни депозити от въглерод, които са били затрупани от дебелия сняг преди хиляди години.
„Изследвахме част от съхранения въглерод в замръзналата земя и се оказа, че количеството е същото като онова в атмосферата“, заяви за Би Би Си Франк Гюнтер, който оглавява изследването на непристъпната сибирска земя. По думите му това може да допринесе допълнително за глобалното затопляне.
[ad id=“236999″]
Но не всички новини са лоши. Според последното оповестено научно изследване са намерени останки от бик, мамут и кон от преди 4400 години. Експертите смятат, че подземните слоеве, открити от кратера, могат да разкрият какъв е бил климатът преди 200 000 години, както и да се направят прогнози за това как ще се променят климатичните условия в бъдеще, включително в Сибир.