България успя да смени ролята си от добро ченге по време на българското председателство на Съвета на ЕС с ролята на лошото, като блокира преговорите на Северна Македония за членство в ЕС. В същото време председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предлага разговорите да се разделят – на европейско ниво да се водят многостранно, а противоречията – двустранно. Това е позицията на Европейския съюз и тя не е безпрецедентна. Това мнение застъпи политологът проф. Анна Кръстева в ефира на предаването „Клуб Investor“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Противоречията между държави трябва да се решават на европейско ниво. България иска точно обратното – да ангажира ЕС на своя страна. Не успяваме да комуникираме какво точно ни притеснява. България звучи като от миналото, не като от бъдещето. Собственото ни развитие би се ускорило, ако повечето ни съседи са членки на ЕС“.
От думите на госта стана ясно, че на 6-ти октомври ще се проведе срещата на върха ЕС – Западни Балкани, организирана от словенското председателство на Съвета в Бърдо край Кран. Европейският съюз не влиза единен в нея. Германия е една от страните, които са за разширяване на Западните Балкани. Франция иска интеграция в дълбочина и показва неудовлетвореност от европейското членство на България и Румъния. За тях е твърде рано да се приемат нови страни, които не са готови. За Париж това би задълбочило проблемите в европейските държави.
Друга тема от разговора бяха скорошните парламентарни избори в Германия.
„За Германия думата коалиция е висш пилотаж. Коалиция е задачата, която избирателите възлагат на избраните от тях политици“.
Целия разговор вижте във видеото!
Отборът на Берое спечели домакинството си срещу Левски с 83:71 (21:13, 16:16, 28:23, 18:19)…
Отборът на Берое (Стара Загора) излезе на 3-о място в мъжкото волейболно първенство, след…