Имаме право да искаме да ни лекува най-добрия доктор , защото става дума за нашето здраве! Съществуват критерии, на които можем да се опрем, когато преценяваме дали един лекар е добър или не:
[ad id=“225664″]
Отделя ви достатъчно време
17 минути – това е средната продължителност на една консултация с лекаря. За това време той трябва да ви изслуша, да постави диагноза и да предпише лечение. Добрият лекар не прибягва веднага до купища силни лекарства. Той търси по-щадящи алтернативни средства, за да ви спести нежеланите ефекти на синтетичните медикаменти.
Добрият лекар не прибягва веднага до купища силни лекарства
Задайте му следните три въпроса:
– Има ли немедикаментозни начини да се излекувам?
– Защо избрахте точно тези лекарства, а не други?
– Какви са техните предимства и недостатъци?
Трябва да приемете, че може да излезете от кабинета на лекаря без рецепта, но със съвети за промяна на начина ви на живот.
Честен е
Според европейско проучване повече от половината лекари обикновено разкрасяват нещата, за да не плашат пациентите. 11% от тях си признават, че им се случва направо да лъжат. Това може да е приемливо от човешка гледна точка, но трябва да знаете, че ако лекарят не ви казва истината, той ви лишава от възможността да взимате решения с ясното съзнание за реалното ви състояние.
Доверете се на интуицията си, ако има симптоми, които ви тревожат. Водете си дневник след всяко посещение при вашия лекар и записвайте в него какви лекарства ви е предписал, какво ви е посъветвал. Така ще може да проследите дали не си противоречи или пък е недостатъчно ясен. Не се стеснявайте да му зададете въпроса: „Не разбирам добре каква е тази диагноза, бихте ли ми обяснили по-подробно?“
[ad id=“236993″]
Потърсете мнението на още един лекар.
Няма предразсъдъци
Лекарите са човешки същества като всички останали и могат да имат субективно мнение, но нямат право на предразсъдъци по отношение на пациентите. Анкета, проведена в САЩ, води до извода, че лекарите не се отнасят по един и същи начин към пациентите жени и пациентите мъже въпреки еднаквите симптомите имат склонността да смятат, че жените преувеличават. Друг тревожен факт е, че лекарите отделят по-малко време на пълните хора.
Добрият лекар вижда у вас само пациент и забравя за личните си възгледи. Ако вашият ви каже: „Типично е за жените да бъдат прекалено емоционални“, потърсете друг. Може би е по-добре да изберете жена – фактите сочат, че жените лекари отделят повече време на пациентите и се стремят да създадат отношения на сътрудничество с тях по отношение на лечението.
Осведомен е за медицинските новости в неговата област
Много пациенти смятат, че възрастните лекари са по-способни. Това не е непременно така. Колкото по-дълго практикува професията си един лекар, толкова по-голяма е вероятността слабо да познава новите тенденции, модерните лекарства и методи на лечение. Според британско проучване сред пациентите на възрастни лекари смъртността е по-висока, отколкото при тези, избрали по-млади лекари.
Въпреки младежкия си вид начинаещите лекари обикновено са по-осведомени за новостите в медицината. Ако ви предстои операция, голяма е вероятността младият доктор да е по-добре запознат с апаратите от високата технология, а възрастният дори да не е чувал за тях.
Що се отнася до личния лекар, за предпочитане е все пак да се ориентирате към средната възраст, в която най-добре се съчетават опитът и интересът към медицинския напредък.
[ad id=“236999″]
Най-добрият план за действие
Осведомете се – поговорете с вашите приятели или с аптекаря, за да ви насочат към някой „изпробван“ лекар.
Проверете сами – първо се попитайте дали новият лекар ви внушава доверие, защото това е много важно условие за ефикасното лечение. После преценете дали обяснява добре, дали ви слуша и дали отговаря на въпросите ви.
Какво лекарите не бива да казват (но го правят редовно):
– Внушавате си.
– Неприятно е, но няма да умрете от това.
– Нали знаете, всички ще умрем някой ден.
Източник: lekuva.net
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…