Родителите често се сблъскват с обриви, които се появяват в зоната под пелените на бебето, особено ако има много чувствителна кожа. В повечето случаи това не е сериозен здравословен проблем, но все пак е неприятно за детето. Ето какво да направите, за да избегнете дразненето.
Следващите правила са лесни за следване, но не всички родители са наясно с тях. Ще ви бъдат от полза, за да предпазите по-добре малкото си съкровище.
· Изберете продукт или марка, която не добавя аромати или оцветители. Тези химикали сами по себе си могат да са безвредни, но е възможно да предизвикат раздразнение при чувствителната кожа.
· Ако използвате многократни текстилни пелени, почиствайте ги според инструкциите на производителя. Ако са доста замърсени, накисвайте ги предварително за известно време. Перете със специален препарат за бебета или за чувствителна кожа. Винаги пускайте втори цикъл на изплакване, за да отмиете добре всички остатъци. Не слагайте омекотител или кърпички за сушилня – гащичките и подложките нямат нужна от това, а химикалите в тях могат да провокират раздразнения.
· Не се отказвайте от пелените за еднократна употреба. Текстилът има по-ниска попивателна способност и повърхността му остава по-влажна. Еднократните варианти вероятно ще са от полза поне в няколкото дни, когато зоната е зачервена и с обриви.
· Подберете добре размера. Ако теглото на детето е между два размера, по-добре вземете по-големия. Може да ви изглеждат хлабави в началото, но пък ще се трият по-малко, няма да спарват и да дразнят.
Няма такова нещо като „прекалено честа смяна на пелени“. Всъщност, основните причини за появата на обриви са триенето и твърде дългия допир на епидермиса с влагата, бактериите и дразнителите от урината и изпражненията.
Ето защо експертите препоръчват да слагате нова на всеки 2 часа или веднага след изхождане, ако бебето няма обриви. В противен случай смяната трябва да е по-честа.
Мокрите кърпи изглеждат удобни, но е най-безопасно да измивате зоната с течаща топла вода и мека кърпа. Бъдете много нежни и избягвайте търкане. Може да използвате сапун без аромат, ако има лепкави замърсявания. Обърнете специално внимание на всички малки гънки, включително на половите органи.
След това попийте с мека хавлия, като допирате нежно, без да бършете настрани. Целта ви е кожата стане напълно суха. Добра идея е да оставите бебето без облекло възможно най-дълго, за да изсъхне на въздух, ако околната температура го позволява.
След като сте подсушили докрай зоната, време е да поставите защитен крем. Не всички мъничета имат нужда от него, но ако често се появяват обриви, вероятно ще ви е от полза.
Нанасяйте директно върху раздразнената зона, както и малко около нея. Сложете наистина дебел слой, без да търкате твърде много. И не е нужно да го измивате докрай при всяка смяна на пелените, освен ако не е замърсен.
Съществуват защитни кремове с различни съставки и цени. Кой е най-подходящ за вашето дете е въпрос на личен опит. Но за чувствителна кожа е най-добре да потърсите продукт без аромати, цинков оксид и вазелин, които могат да бъдат дразнещи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Средновековният Крън Крън е селище с дълбоки исторически корени. В Средновековието е бил важен укрепен…
Реинженеринг на работните процеси в Община Стара Загора цели по-бързо обслужване на хората и бизнеса,…