Categories: България

Как да ограничим глобалното затопляне?

300 млрд. долара са заделени на световната среща за климата, проведена в Баку, Азербайджан. Експертът от Сдружение “За земята” Николай Петков споделя, че тези средства ще са насочени към развиващите се страни, за мерки за смекчаване на климатичните промени, т.е. Зелен преход, изграждане на зелена инфраструктура, зелена енергия, както и мерки за адаптация”.

Петков е и автор на “Климатека”. В предаването “България сутрин” той уточни, че в един от финалните документи на конференцията има призив за 1,3 трилиона долара, но парите трябва да дойдат от всички източници – не само от богатите страни.

„Води се спор дали Китай трябва да се счита за развиваща се държава, предвид това, че е страната с най-големи емисии. Идеята е, че развиващите се държави имат исторически най-малко вина за тези климатични промени, но са сред най-засегнатите“, посочи Петков пред Bulgaria ON AIR.

По отношение на глобалното затопляне експертът каза, че има прогрес в ограничаването на глобалното затопляне, ако се имат предвид досегашните политики и ангажименти, заявени от държавите, но все още не са достатъчни.

„Далеч сме от тези бързи темпове. Един прогрес, който се отбеляза по време на срещата, който е извън официалните документи –  обяви се нова коалиция за ограничаване на емисиите на метал от органични отпадъци“, допълни Петков.

По думите му, поради намаляването на населението в България и поради процесите през 90-те години, емисиите ни са спаднали значително, но все още сме над това, което трябва да бъдем.

Гледайте целия разговор във видеото.

https://www.dnes.bg/

Arhiv