Може ли и как Стара Загора да печели от лова на покемони?
Pokemon Go изстреля рейтинга на Нинтендо и спечели светкавично (буквално) милиони фенове по света, а заедно с тях и завидната капитализация от 47 млрд. долара за година за компанията зад играта Niantic Inc. Така че първият много, ама много печеливш очевидно е компанията, създала играта.
Първи се усетиха таксиметровите вериги по света. Някои предлагат атрактивна пакетна цена за час или няколко часа лов на покемони. Други гарантират на служителите от офиси и фирми час лов в обедната им почивка за твърда сума без включен километраж. Трети въвеждат абонамент – дневен, седмичен, месечен с намаляваща цена на пропътуван километър и т.н. Подобни таксиметрови услуги се предлагат вече и в България. В Стара Загора още няма явна реклама на таксиметрова верига в тази посока.
Приют за кучета в Индиана пръв се сети да предлага свои кучета под наем, които да участват в лова и да го правят още по-емоционален. „Изберете си от нашите покемон кучета, те ще ловуват с вас“, пише в рекламната им снимка. Залелите социалните мрежи видеа на щастливи хора и кучета, се оказват толкова добра реклама, че бизнесът процъфтява за дни.
Приют в Австралия пък заложи на услугата „куче за прикритие“. По-възрастните ловци на покемони често се притесняват от близки и познати да демонстрират явно увлечението си. На тях приюта за кучета дава домашен любимец под наем, който те уж разхождат, докато ловят компютърните симулации. Освен, че клиентите се оказали много, огромната част от тях след седмица с куче за прикритие, пожелали да осиновят наетото приятелче, защото са се привързали към него. Приютът останал без животни, но пък с баснословна печалба, с част от която взема кучета от други приюти.
Кмет на френски град реши пък, че е редно общината да печели от лова на покемони като от всеки друг, развиващ се на територията й бизнес и поиска от компанията пускането на виртуалните животинки да се регистрира, и да дължи данък, подобно на новите кафенета и магазинчета, примерно.
Много малки градчета и селца вече са започнали да инвестират средства в лова на покемони, заявявайки готовност да плащат на компанията за да пуска симулациите при тях. Идеята е, че тази инвестиция ще бъде възвращаема чрез повишения туристически поток към тях, ползващ местата за спане, хранене и други видове услуги в населеното място.
Е, има и такива като сицилианският свещеник Антонио Сталиано. Той анатемоса играта за смартфони, нарече я „диаболична“ и сравни тълпите от хора, които преследват виртуалните животинки, наричани покемони, със зомбита и „ходещи мъртъвци“.Отчето на южния сицилиански град Ното влезе в местните новини със своите критични коментари, а оттам през Интернет фокусира върху себе си и световно медийно внимание. Той стигна до там, че оприличи мобилната игра на „тоталитарна система, сравнима с Нацизма“, която алиенира хиляди млади хора. Засега анатемата на Сталиано и отрицателното отношение на Католическата църква, вече заявено от нейни представители, макар все още не от папата, по-скоро засилва интереса към покемоните. Забраненото е винаги по-интересно.
Честно казано не ми се ще Светия синод у нас да се занимава с тази тема, но пък ще е много интересно да прочетем вашето мнение, читатели на ЗАРАТА, може ли и как Стара Загора да печели от лова на покемони.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…