По данни на Българския червен кръст около 5 млн. българи не могат да плуват. Черната статистика сочи, че през 2013 година 103 души са загубили живота си в следствие на удавяне, 16 от които деца.
[ad id=“225664″]
През 2016 година удавените са 133, от тях – 14 са деца. Най-много инциденти има на неохраняеми водоеми – 62%, а при плажовете – около 38%. Спасителите, които работят на басейн са 3165 души, на плажовете – 1485.
Как можем да помогнем на човек, който се дави?
Основното правило при спасяване на давещ се човек е да се избягва пряк контакт с него. Спасители съветват да използваме помощни средства, като дълъг прът или метла, с които да издърпаме давещия се.
Ако се намира по-навътре във водата, тогава можем да хвърлим туба от минерална вода със съвсем малко течност в нея, която давещият се да използва като пояс и да успее да доплува до брега или да изчака помощ.
[ad id=“263680″]
При пряк контакт с давещия се е възможно той да ни повлече заедно с него и по този начин да бъдат изгубени два човешки живота.
Ако сме на плаж, спасителите съветват да се съобразяваме стриктно с цвета на флага за плуване. При зелен флаг плуването е разрешено, при жълт – трябва да сме с повишено внимание, при червен и черен флаг – плуването е напълно забранено.
От БЧК искат часовете по плуване отново да станат задължителни в училище, но повечето учебни заведения нямат база, в която да тренират децата, съобщи btv.
Градът е разположен в югозападна България на 55 километра от София, на 8 от курорта…
Британските авиолинии налагат по-строги ограничения върху продажбата на алкохол по време на полет след зачестилите…
Днес официално беше учреден инициативен комитет за изграждането на монумент на кан Тервел, съобщи Радио…
Карнавалът във Венеция няма нужда от представяне. Там просто трябва да отидеш и да се…