Здраве

Как да помогнем на човек, който се дави?

В летния сезон и предстоящите почивки на море трябва да знаем как да се предпазим от удавяне и как бихме могли да помогнем на давещ се човек.

По данни на Българския червен кръст около 5 млн. българи не могат да плуват. Черната статистика сочи, че през 2013 година 103 души са загубили живота си в следствие на удавяне, 16 от които деца.

[ad id=“225664″]

През 2016 година удавените са 133, от тях – 14 са деца. Най-много инциденти има на неохраняеми водоеми – 62%, а при плажовете – около 38%. Спасителите, които работят на басейн са 3165 души, на плажовете – 1485.

Как можем да помогнем на човек, който се дави?

Основното правило при спасяване на давещ се човек е да се избягва пряк контакт с него. Спасители съветват да използваме помощни средства, като дълъг прът или метла, с които да издърпаме давещия се.

Ако се намира по-навътре във водата, тогава можем да хвърлим туба от минерална вода със съвсем малко течност в нея, която давещият се да използва като пояс и да успее да доплува до брега или да изчака помощ.

[ad id=“263680″]

При пряк контакт с давещия се е възможно той да ни повлече заедно с него и по този начин да бъдат изгубени два човешки живота.

Ако сме на плаж, спасителите съветват да се съобразяваме стриктно с цвета на флага за плуване. При зелен флаг плуването е разрешено, при жълт – трябва да сме с повишено внимание, при червен и черен флаг – плуването е напълно забранено.

От БЧК искат часовете по плуване отново да станат задължителни в училище, но повечето учебни заведения нямат база, в която да тренират децата, съобщи btv.

Arhiv