Щитовидната жлеза се намира в предната част на шията и е най – голямата ендоĸринна жлеза в човешкия организъм
Позицията на жлезата е такава, че при увеличаването ѝ може да се получи притисĸане на гълтача и хранопровода, пише zdrave.to
Жлезата е един от най-важните органи в ендокринната система на човека. Ролята й е ключова за основния метаболизъм, кислородната консумация, енергийния баланс, производството на топлина и други.
Влошено състояние на жлезата може да доведе до промяна в обмяната на веществата, храносмилането, апетита, ĸожата, ĸосата и т.н.
Оксана Гизингер, професор в Медицинския институт на Руския университет за приятелство на народите разказа как да разберем, че човек развива патология на щитовидната жлеза.
Специалистът отбеляза, че всичко започва със симптоми. Ако човек е прекалено и постоянно възбуден или уморен, внезапно отслабва или напълнява, ако има втрисане или изпотяване, суха кожа и косопад, а жените имат нередовна менструация, това може да показва наличието на автоимунни заболявания на щитовидната жлеза, тумори или възпаления.
Но основният проблем е дефицитът на йод, който е отговорен за производството на специфични хормони Т3 и Т4. Във всеки случай проблемите с щитовидната жлеза изискват лабораторни изследвания.
„Командният център“ на ендокринната система, хипофизната жлеза, която увеличава или намалява производството на тироид-стимулиращ хормон TSH, който стимулира щитовидната жлеза да произвежда свои собствени хормони Т3 и Т4, реагира преди всичко на заболявания на щитовидната жлеза. Следователно анализът за TSH е основният начин за проверка на здравето на щитовидната жлеза.
Гизингер казва, че колкото по-възрастни са пациенти, толкова по-често се наблюдават отклонения в нормата на хормона TSH.
Лекарката подчерта, че изключително важен фактор за качеството на живот на бременните е нормалното производство на хормони на щитовидната жлеза. Патологиите на този орган увеличават рисковете от спонтанен аборт, мъртво родено дете, забавяне на растежа на плода и раждане на дете с малформации.
Ето защо е важно жените да върнат хормоните в норма още преди бременността, а след нея – да поддържат необходимото ниво.
„Проблемите започват от възпаления, тумори, автоимунни заболявания на щитовидната жлеза. Но често виновникът е дефицитът на йод в организма, който е необходим за производството на хормоните Т3 и Т4.“, заяви лекарката.
Търсенето на истинската причина изисква внимателна лабораторна диагностика и ехография на щитовидната жлеза. Струва си да се консултирате с лекар дори при такива общи симптоми като раздразнителност или умора, загуба или наддаване на тегло, втрисане или изпотяване, суха кожа и косопад, и по-специално при жени, ако менструалният цикъл е нарушен.
Косата е важна част от външния вид и самочувствието на всеки човек. Поддържането ѝ здрава…
Берое Стара Загора прекъсна серията си от три поражения с домакински успех над Шумен…