Здраве

Как да разпознаем пневмонията, ако липсва кашлица?

Как да разпознаем пневмонията, преди да се стигне до усложнения?

Хората се притесняват от тази диагноза, особено родители на малки деца, тъй като заболяването в днешно време е неразпознаваемо под най-различни състояния. Понякога протича безсимптомно. В тези случаи типичната за пневмонията кашлица не се появява, нито е придружена с температура. И после изведнъж се появяват усложненията,  разкрива zdrave.to.

Лекари споделят, че в днешно време липсата на кашлица при тази диагноза не е рядко явление. Кои са първите признаци на пневмония, които в никакъв случай не бива да ги пропускаме:

• Явна бледност на кожата;

• Постоянно усещане за умора, вялост;

• Учестено дишане.

Именно учестеното дишане е много важен момент, затова трябва да му се обърне сериозно внимание, пише zdrave.to. Характерни признаци на пневмонията са рязко и внезапно влошаване на състоянието след уж очевидно подобряване.

Т.е., човек известно време се е чувствал зле (мислел си е, че по-скоро се е простудил), след това му е олекнало донякъде и той е решил да отиде на работа. Но след известно време се строполява, ляга болен.

Важно е да се обръща внимание на несъответствието на температурата и състоянието на болния. Т.е., при температура 37,5 градуса например, болният е в треска и се чувства като разбит. Както би се чувствал при 39 градуса температура.

Имайте предвид, че ако човек боледува от пневмония, се променя и неговото поведение. Буквално губи интерес към живота, непрекъснато му се лежи… Ясно е, че нещата не са както трябва. И дори не така, както обикновено се чувства като е болен.

Да, може и да няма кашлица, но този болен диша трудно – сякаш от време на време не му достига въздух. Дишането му е учестено, най-вече през устата, гласът му е пресипнал. Затова в момента, в който усетите, че нещо наистина не е наред, потърсете консултация със специалист. Не протакайте, не чакайте да отмине от само себе си.

Пневмонията е следствие от неадекватна помощ при наличие и лечение на остра респираторна вирусна инфекция. Затова е много важно да се постави правилно диагнозата при вирусна инфекция, да се назначи терапия и да се спазват всички указания на лекуващия лекар.

Тогава по-скоро няма да се стигне до възпаление в белите дробове. И не на последно място: следва да се движите, за да не допускате застой в кръвта. Няма да ходите на работа, разбира се, няма да се впускате в тежки домашни задължения, но и не бива да лежите постоянно.

Разхождайте се от стая в стая, после почивате и пак. И непременно пийте повече течности. Обилният прием на течности е част от комплексното лечение и при инфекция, и при пневмония.

Румяна Иванова

Аз мога