Как да се грижим за психичното си здраве на празниците и след тях

„Започва да ми става все по трудно да издържам на това напрежение“, споделя анонимна потребителка в група в социалните мрежи. И допълва: „Задушавам се, само при нас ли е така, или има и други в нашето положение и как другите семейства успяват да се справят с всичко това?“

Огромните социални очаквания, с които са свързани празниците, необходимостта тези очаквания да се финансират и същевременно да се обгрижат емоционално с позитивизъм, любов и съпричастност, все по-често поставят психичното здраве пред изпитание в периода на зимните празници.

Празничен стрес и психично здраве

Празничният стрес може да бъде предизвикан от различни фактори – финансови притеснения, очаквания за перфектни празници, социален натиск, вина от преяждане или обратното – самота, липса на социална свързаност и усещане за безсмислие.

Според изследване на Американската психологическа асоциация от 2023 г., около 41% от хората чувстват повишен стрес по време на празниците, други над 50 на сто не усещат промяна, а едва около 7% се чувстват облекчени и релаксиращи в празничните дни.

Финансовите проблеми най-често се посочват като причина за стрес по време на празниците (58%), последвани от намирането на правилните подаръци (40%) и липсата на семейство или любими хора в празничните дни (38%).

Друго американско изследване от декември тази година сочи, че особено голямо е напрежението за семейните жени в активна възраст, които повече от останалите членове на обществото носят товара на организационните задачи около празниците – да се изберат и купят подаръци, изпратят картички, планират гостувания и посрещания на близки.

Именно в тази група попада потребителката, с чиито думи започва този текст.

В най-голям риск са хората с вече съществуващи психични страдания, за които цялата консуматорска надпревара и суматоха могат да донесат влошаване на симптомите.

Експертите обясняват, че основната причина за тези усещания е несъответствието между очакванията и реалността. Много хора се чувстват задължени да участват в големи събирания или дори да ги организират, или пък да купуват подаръци на близки. Това води до финансово напрежение, емоционално изтощение и високи нива на неудовлетворение.

След края на празничния период хората, за които празниците са били повече стрес, отколкото радост, често изпитват усещане за празнота, липса на енергия и намалена мотивация. Това явление, наричано разговорно “следпразнична депресия”, не е клинично състояние, но може да бъде особено тежко за онези, които вече се борят с психични проблеми, както и за хора, преживяващи съпътстващи затруднения.

Как да се справим: доказани стратегии

1. Поставяне на реалистични очаквания

Най-големият източник на стрес през празниците са нереалистичните очаквания. Проучвания показват, че хората, които приемат празниците като възможност за почивка и време със семейството, вместо да се стремят към перфекционизъм, са по-щастливи и спокойни. За целта трябва да се научим вместо да се опитваме да угодим на всички, да се съсредоточаваме върху това, което ни носи радост.

2. Планиране

Добрата организация може значително да намали нивата на стрес. Тазгодишните коледни дни вече са зад гърба ни, но при бъдещо планиране ранното фиксиране на бюджет и създаване на списъци с хора и възможни подаръци помага да се избегне усещането за хаос в последната минута.

3. Време за себе си

През натоварените празнични дни е лесно да забравим за себе си. Отделянето на време за почивка, книга или кратка разходка може да има значителен положителен ефект върху психичното здраве. Според проучване, дори 10 минути медитация на ден могат да намалят тревожността и да повишат усещането за спокойствие.

4. Физическа активност

Редовната физическа активност е един от най-ефективните начини за справяне с натоварването и подобряване на настроението. Упражненията стимулират освобождаването на ендорфини, които подобряват настроението и намаляват усещането за стрес. Дори кратки разходки на открито или десетминутни интензивни упражнения у дома могат да имат положителен ефект.

5. Поддържане на връзка с близките

Чувството на изолация е често срещано през празничния период, а и след него, особено за хора, които живеят далеч от семейството си. Използването на технологиите за виртуални събирания или просто телефонни обаждания може да помогне за преодоляване на самотата. Проучвания показват, че социалната подкрепа е един от ключовите фактори за добро психическо здраве.

6. Грижа за съня и храненето

Празничните дни често включват късни вечери и обилна храна, което може да наруши съня и да повлияе на настроението. Спазването на здравословен режим на хранене и достатъчен сън може да помогне за поддържане на емоционалния баланс.

7. Търсене на професионална помощ при нужда

Ако усещате, че стресът или тревожността са извън контрол, потърсете помощ от специалист. Консултацията с психолог или психиатър може да бъде от съществено значение за предотвратяване на задълбочаване на проблемите.

Грижата за себе си е най-хубавият подарък, който можете да си направите за предстоящата година.

*Становищата, изказани в рубриката „Мнение“, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv