[ad id=“225664″]
„Но днес малко хора получават необходимото количество светлина, тъй като твърде много време прекарваме в затворено пространство“, пише Ричард Хобдей в книгата си The Healing Sun – The Light revolution, цитирана от E-Здравей.
Денят е кратък, а повишаването на нивото на мелатонина допринася за развитието на сезонна, есенна или зимна депресия. Зимната депресия засяга от 2 до 5% от хората, като при жените е от 2 до 3 пъти по-често, отколкото при мъжете.
[ad id=“263680″]
Симптомите на зимна депресия:
– Продължителна голяма тъга
– Слаба концентрация
– Загуба на енергия
– Разстройства на съня, по-голяма нужда от сън
– Намалена общителност, чувство на самота и изоставеност
– Намален сексуален нагон
– Повишено желание за сладко, особено през нощта.
[ad id=“225664″]
Земята променя своята позиция по време на годишното завъртане около Слънцето. През зимата, когато денят е най-кратък, а нощта най-дългата, слънцето изгрява късно и залязва рано. Ако работите от 9 до 5 в затворено помещение, често на изкуствено осветление, не сте изложени дълго на дневна светлина.
Освен недостиг на витамин D, липсата на слънчева светлина води и до повишаване на нивото на холестерола в кръвта.
Учените казват, че излагането на слънчева светлина и ултравиолетовите лъчи увеличава броя на белите кръвни телца (които увеличават способността на тялото да се бори с инфекции), а с това и предаването на кислород в тъканите.
[ad id=“263680″]
Поради тази причина, физическите упражнения в комбинация със слънчева светлина, разходките на открито, имат по-ползотворно влияние върху мускулната сила и костите, отколкото тренировки на закрито.
От умереното излагане слънце ще имате само полза.
dir.bg
Общественият транспорт в Стара Загора и селата от общината ще се движи с празнично разписание…