И за да направим тази задача малко по-лесна, в тази статия на Liebherr са събрани най-добрите практики и полезни съвети за това как по най-добрия начин да направите профилактика на вледенения ви помощник.
[ad id=“263680″]
Нека най-напред разгледаме причините защо фризерите трябва да се размразяват. Основната предпоставка е влагата, която влиза в уреда по 2 начина: от храната, която се съхранява в него и от редовното отваряне на вратата. Влагата се разполага в интериора под формата на лед, който с течение на времето прави по-трудно отварянето на чекмеджетата. В допълнение на това, образуването на лед изисква от фризера да използва повече енергия, за да поддържа желаната температура. Това разбира се означава и разход на повече електроенергия.
[ad id=“225664″]
За да предотвратите образуването на лед и така да намалите потреблението на електричество, препоръчително е да размразявате фризера си веднъж или два пъти годишно. Може да го правите и по-често, в зависимост от нивото на влажност на околната среда, където се намира уредът. Така ще си гарантирате, че фризерът ще работи оптимално през цялото време.
Преди да започнете размразяването, трябва да изпразните фризера напълно. Ако ви предстои празненство, това е чудесен момент да намалите количеството храна, съхранявана в него. Може да помолите и съседите да ви услужат с малко от тяхното фризерно пространство, докато размразите и почистите вашият уред. Ако нямате възможност за това, може да увиете замразената храна във вестник и да я оставите на хладно или просто да я поставите в хладилното отделение с няколко торбички лед, за да забавите размразяването.
[ad id=“263680″]
Бърз съвет: размразяването на фризера през зимата, когато температурите навън са ниски, е перфектното време за тази задача. Студът през този период от годината ще бъде много по-благоприятен за замразената храна и ще направи целия процес много по-ефективен и по-малко стресиращ. Ако имате уред Либхер с функция SuperFrost, активирайте я за 24 часа преди размразяване. Това ще понижи температурата от обичайните -18°C до -32°C, което ще замрази шоково храната и ще предотврати по-бързото и размразяване. Това ще ви даде повече време за размразяване.
Преди да започнете размразяването трябва да изключите фризера. Започнете процеса с отваряне на вратата, така че ледът да започне да се топи. Може да ускорите този процес като поставите купа с топла вода във вътрешността на уреда, след което затворете вратата. Така първия слой лед ще се стопи бързо, което ще ви позволи без усилия да отстраните по-големите разхлабени блокове лед от страничните панели. Най-добрия начин да съберете водата от леда е с гъба или кърпа, като така ще избегнете разливането на вода по пода. Ако водата от разтопения лед е прекалено много и гъба и кърпа не са достатъчни, за да я попиете, може да поставите по-дълбока тава или леген на дъното на фризера. Препоръчваме ви докато размразявате фризера да отстранявате разхлабените парчета лед и да попивате веднага с гъба, за да не се образува прекалено много вода.
[ad id=“225664″]
След като сте отстранили излишния лед и вода, фризерът е готов да бъде почистен. Топла вода и малко веро са напълно достатъчни за тази цел. Не използвайте вещества като оцет, тъй като те могат да повредят покритието на пластмасата.
След като почистите фризера, изплакнете с чиста вода и подсушете добре. Уредът вече е готов да бъде използван отново: включете го и веднага след като температурата стане достатъчно ниска, го напълнете с храна. Имайте предвид, че размразената храна не бива да се замразява повторно, тъй като качеството ѝ ще бъде сериозно намалено.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…