Как преди 35 години БКП реши да върне правата на българските мюсюлмани

На 29 декември се отбелязват 35 години от решението на Българската комунистическа партия (БКП) да възстанови правата на българските мюсюлмани.

Това се случва, след като в продължение на години БКП провежда насилствена асимилационна кампания спрямо българските турци и мюсюлмани, известна като „Възродителен процес“.

Имената, включително на починалите, са принудително сменени, забранено е използването на турския език, отнето е правото на хората да погребват близките си по традиционния мюсюлмански обичай, отнети са и редица други основни права.

След като на 29 декември 1989 г. тези права са възстановени, турците и мюсюлманите започват да отбелязват датата като Куртулуш Байрам.

И тази година в различни населени места се проведоха възпоментелни церемонии. В неделя за поредна година датата беше отбелязана преди всичко от представители на ДПС – както от крилото около Ахмед Доган, така и около санкционирания за корупция Делян Пеевски.

„Днес празнуваме с гордост, но и със смирение, защото този ден ни напомня колко е важно да пазим свободата си, да се борим за правата си и да уважаваме различията“, написа Илхан Кючюк от ДПС-Доган, който присъства на церемонията в село Брезница, Гоцеделчевско.

„От името на (…) г- н Делян Пеевски и от името на областният съвет на ДПС-Благоевград изказваме свойте най-сърдечни поздравления на всички мюсюлмани, за които днешният ден е празник. Празник на свободата в това да бъдем себе си“, казаха и от областната структура на ДПС-Пеевски в Благоевград.

Как идва решението на БКП

На 29 декември 1989 г. пленум на Централния комитет (ЦК) на БКП обявява решение за връщане на отнетите права на турците и мюсюлманите в България.

Това се случва след свалянето на комунистическия лидер Тодор Живков от власт по-рано същата година. Преди това в продължение на години БКП провежда насилствена асимилационна кампания спрямо турците и мюсюлманите в страната.

Тя е наложена въпреки съпротивата на хората. Това става със сила – по места са изпратени части на армията и милицията, цели градове и села са отцепени, в някои случаи се стига до сблъсъци, има убити и ранени, други са въдворявани в трудови лагери.

През 1989 г. тази политика ескалира в посока към етническо прочистване. Около 320 хиляди души – български турци, са принудително изселени от домовете си. Те са прогонени в Турция, където са настанени в бежански лагери.

Това е най-масовото преселение на хора в Европа след прогонването на судетските немци от Чехословакия през 1946 г.

На един от първите митинги след падането на Тодор Живков – този на 18.11.1989 г., се чуват и първите публични призиви за връщане на имената на българските мюсюлмани. Част от участниците в митинга обаче освиркват тези говорители.

През декември 1989 г. българските турци се вдигат на протести с искания за връщане на рождените им имена. На 28 декември протестиращите окупират и сградата на Националната телевизия.

Демонстрациите в София и страната предизвикват свикването на извънреден пленум на Централния комитет на БКП. На него по инициатива на Александър Лилов ръководството на БКП отрича т. нар. “Възродителен процес” и дава право на българските мюсюлмани да си върнат имената.

По време на комунистическия режим Лилов е член на ръководството на БКП, а след 1990 става и неин председател.

С решението от 29.12.1989 провежданата от авторитарния режим на Живков политика е обявена за „груба политическа грешка“, при която са били извършени „извращения на конституционни права на български граждани“. Разрешаваше се използването на майчин език „в битовото общуване“.

Турското и мюсюлманско население в страната посреща новината с радост.

През 1991 г. започва разследване за престъпленията, извършени по време на асимилационната кампания, наречена „Възродителен процес“. То обаче така и не открива виновни, въпреки че многократно е удължавано.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv