Categories: България

Как се създава изящната лула?

В рубриката “професионалистите” водещият на “България сутрин” Виктор Дремсизов ще разкаже за пътя на една лула от парче дърво до клиента.

Георги Бояджиев е започнал като колекционер, след това е установил, че иска да пробва да направи сам лула. Изработва лули повече от 20 г., професионално се занимава с това от 10 години.

„Харесвах си неща в интернет, които няма как да си позволя чисто финансово и реших да пробвам дали не мога да направя нещо подобно. Учебни пособия няма, имаше една американска книжка за основните неща, но беше твърде лаишка“, сподели за първите си стъпки в производството на лули Георги Бояджиев в неделното издание на „България сутрин“.

Разказва още, че първата му лула е трябвало да бъде крива, но се е получила тотално права, после се спукала, но работи до днес. Майсторът разказва, че не от всяко дърво става лула.

“Основният материал е бриар. Специфичното е, че е изключително плътно, има красив фладер и много трудно гори“, каза Бояджиев.

Не са малко лулите, които се налага да отидат в коша заради некачествен материал, дефекти или грешка при изработката.
„Крайният продукт и неговата цена се определя от това доколко си успял да постигнеш формата и финиш на самата лула“, уточнява майсторът на лули пред Bulgaria ON AIR.

Той избира обратен подход на работа – първо я оформя и след това я пробива, като така по думите му елиминира по-голямата част от дефектите, защото след пробиването няма място за импровизации и корекции.

Перфектна лула няма и все още не е изработена такава.

Бояджиев работи 99% с инструменти, които са предвидени за стомана. Те се затъпяват доста бързо, което показва здравината на дървения материал.

„Трябва много търпение, известна вродена или придобита сръчност“, посъветва майсторът на лули.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv