Президентът на Китай Си Дзинпин. Снимка: архив Ройтерс |
Преди близо 10 години Австралия смяташе, че е на върха на приятелството си с Китай. Страната отвори икономиката си за Пекин, искаше да преподава мандарин в училищата и покани китайския президент да изнесе реч пред парламента.
Сега всичко свърши, пише онлайн изданието Politico.eu в свой анализ.
Тези дни Австралия купува подводници с ядрен двигател, за да отблъсне Пекин, забрани участието на Китай на ключови пазари и се настрои срещу опитите на китайските власти да сплашат австралийските политици и медии.
Тази промяна частично отразява нарастващата глобална предпазливост от поведението на Китай. За президента на Китай Си Дзинпин това е забележителен пример как неговите неумолими опити да контролира икономическия и културния климат в чужбина могат бързо да се върнат като бумеранг – дори в страна, която първоначално възприе китайските увертюри.
Вместо да подчини Австралия, тактиката на Си Дзинпин върна Канбера към традиционните ѝ военни отношения със САЩ и Великобритания, което струва на Пекин потенциално ценен партньор в региона.
2012 г.: Австралия се готви за „азиатски век“
Когато Си Дзинпин пое контрола над Китайската комунистическа партия през 2012 г., австралийското правителство беше в разгара на геостратегически промени. Тогава Канбера си постави национални цели, сред които бяха преподаването на азиатски езици като мандарин в училищата, укрепване на търговските отношения с Пекин и отваряне на икономиката към Азия.
Т.нар. Бяла книга за азиатския век е част от по-широкото оттегляне на Австралия от нейните колониални корени и позиция в Британската общност, за да се позиционира като лидер в Азиатско-тихоокеанския регион и регионална сила.
Канбера естествено се обърна към Пекин – най-големия играч в региона и най-големия ѝ търговски партньор, за знаково споразумение за свободна търговия и възстановяване на отношенията.
Австралия и Китай приключиха преговорите за търговския пакт през ноември 2014 г., като Си Дзинпин беше поканен да изнесе реч пред австралийския парламент – чест, която обикновено се запазва за главнокомандващите на САЩ. „Трябва да засилим взаимното разбирателство и да бъдем искрени и надеждни партньори“, каза Си Дзинпин пред парламента и добави, че Китай и Австралия „не са обременени от исторически проблеми… Имаме всички основания да преминем отвъд търговското партньорство, за да станем стратегически партньори, които имат споделени визия и преследване на общи цели“, допълни той в речта си.
Някои смятаха, че това е зората на нова ера между двете страни. Само че това не се случи.
2013 г.: Си поиска „господстващо положение“
Докато Австралия се приближаваше към Китай, Пекин си създаваше своя собствена опорна точка: Си Дзинпин все пак произнесе съвсем различно обръщение към своите сънародници преди речта си пред австралийския парламент.