Наричат го Унгарското море, макар страната да е във вътрешността на Европа. Всяко лято около 500 лодки с хиляди членове екипаж се състезават във водите му. Регатата Blue Ribbon привлича огромни групи туристи всяка година.
Балатон е най-голямото езеро в Централна и Източна Европа – със своите 77 км дължина и площ от близо 600 кв. км. И от магнит за туристи се превръща в дестинация за богати, разказва унгарската служба на Радио Свободна Европа (RFE/RL).
Тази година не е по-различно. Балатон Фолдвам, спа град на северния бряг на езерото, е пълен с хора. Езерото става особено популярна дестинация по време на пандемията от коронавирус – и заради ограниченията за пътуване, и заради рязкото поевтиняване на унгарския форинт. Все по-доходоносният бизнес в Балатон води до построяване на внушителни нови хотели и изкуствени плажове, с тях идват и частните ветроходни клубове.
Но популярността на езерото, привличането на по-богати клиенти и неконтролируемата инфлация в Унгария превръщат закуската на плажа и нощувката на достъпна цени в Балатон в лукс за средностатистическия унгарец. Много местни жители вече не могат да си позволят да живеят там.
На гарата в Балатон Фолдвам канадско семейство чака влака. Майката има връзки с Унгария отпреди 30 години, когато е прекарвала летата край езерото. Тя потвърждава думите на много унгарци: „Балатон вече не е евтин“.
Цените около езерото са се вдигнали с до 15 % за година. Уличната храна – като лангос – пържено тесто, традиционно сервирано със заквасена сметана и сирене – почти е удвоила цената си. Официалната инфлация в Унгария е двуцифрена след пандемията, като през януари 2023 г. достигна пик от 26 на сто.
Канадското семейство е необичайна гледка в Балатон – през 2022 г. по-малко от 25% от туристите в региона идват от чужбина при 81% в столицата Будапеща. За чуждестранните и за унгарските туристи много дестинации в България, Гърция и Италия в момента са доста по-евтини в сравнение Унгарското море. Цената за нощувка е средно 75 долара на вечер.
Цените на имотите край езерото вече конкурират тези в Будапеща. Това казва Фатиме Майор Бекефи, агент на недвижими имоти в Балатонфюред. Докато местното население намалява от 2016 г. насам, голям брой богати унгарци са си купили втори или трети имот в региона.
„Много хора се преместиха“, казва Бекефи. „Не само заради цените, но и заради тълпите [от туристи] , които пристигат в Балатонфюред“. Тя е родена и израснала в Балатонфюред и открива своя бизнес, Balaton World of Property, преди девет години. „Беше малък град. Но с толкова много хора, които го посещават, той вече загуби характера си. Особено през лятото“, казва тя.
Не всички млади местни успяват да се преборят със завишените цени на имотите и високите лихви по ипотечните кредити. С наемите също е сложно – много от квартирите са насочени към туристите и попадат в луксозната категория – с цена до 400 000 форинта (1190 долара) на месец. „Двойка в Балатонфюред не печели толкова пари“, добавя Бекефи.
По-голямата част от плажовете на Балатон вече са с ограничен достъп, а на места таксите за вход достигат 10 000 форинта. Освежителните напитки са с огромни надценки. Хората с нетна заплата от 240 000 форинта (710 долара) на месец по данни от 2020 г., не могат да си позволят частните плажове.
Според Роланд Молнар, президент на Асоциацията за младежи в неравностойно положение на Веспрем – град на 14 км от Балатон, голям брой местни деца не биха могли да почиват на езерото, ако не са лагерите, които са под опеката на правителството или на църквите.
През последните десетилетия на комунистическата ера ваканцията на Балатон става символ на социален статут. Град Алига, който е най-близо до Будапеща, е любимо място за номенклатурата на Унгарската социалистическа работническа партия. Сградите в съветски стил са приютявали комунистическите министър-председатели Матиас Ракоси и Янош Кадар. Гости са били съветският лидер Никита Хрушчов през 1959 г., съветският космонавт Юрий Гагарин през 1961 г. и кубинският лидер Фидел Кастро през 1972 г.
Тази ексклузивност остава и до днес. „Повече Балатон, по-малко Брюксел“, пише дългогодишният десен премиер Виктор Орбан във Facebook през 2020 г., докато е отседнал в имот в село Фелсоорс, собственост на неговия зет Тиборч Ищван. На власт от 2010 г. и все още популярен сред по-голямата част от унгарците, Орбан и неговата партия Фидес са обвинявани от критиците си в отстъпление от демокрацията и в корупция. През 2022 г. Европейският парламент определя управлението в Унгария като „изборна автокрация“.
И други политици от Фидес притежават имоти близо до езерото. Бившият министър на правосъдието Юдит Варга има три имота в село Балатонхение, а настоящият външен министър Петер Сиярт – три в Балатонедерикс.
Според унгарските медии хора, близки до Фидес, участват в строителни проекти около езерото – хотели, яхт клубове и плажове. Един от новите проекти е ветроходен клуб в Балатон Фолдвам, до който се стига с влак от Будапеща на всеки час, построен с подкрепата на кмета на града. Ако бъде завършен, частният ветроходен клуб може да затвори нова част от плажа.
Много местни жители се борят срещу превръщането на Балатон в луксозна стока само за богати. „Плажът е на плажуващите“, казва Кароли Херени, местен жител и бивш президент на левия Унгарски демократичен форум.
Херени е президент на „Асоциацията за усмихнат Балатонфолдвар“, гражданска инициатива за по-качествени условия за местните жители. На няколко пъти организацията успешно се противопоставя в съда срещу строежа на ветроходния клуб – с мотив, че няма постигнато съгласие с местното население и че липсва екологична оценка.
„Това ветроходно пристанище е в строеж и няма лиценз. Построено е против закона“, каза той и добавя, че градската администрация търси начини да го узакони със задна дата.
Сдружението търси законови начини да обнови плажа и да премахне двата кея, построени за ветроходния клуб. Плажът е привличал 40 000 души годишно, казва Херени. В момента е безплатен, но има само няколко десетки туристи.
„Не само заради клуба по ветроходство, но и заради това, че хората са останали без пари. Особено при инфлация на храните с около 35-40 процента, не могат да си позволят такава почивка“.
Местните жители са загрижени за Балатон заради ефекта, които новите имоти оказват върху околната среда. Изграждането на яхтеното пристанище би имало екологични последици за цялото езеро, казва Херени. Експерти отдавна предупреждават за въздействието върху флората и фауната на езерото и на голям брой застрашени видове. Изкуственото поддържане на високо ниво на водата също е проблем, който увеличава риска от наводнения, потвърждава Андраш Злински, лимнолог и природозащитник, пред унгарската служба на RFE/RL.
Андреа Тарон Гярмати е местен жител със собствен апартамент, а Лорант Чомай, основател на иновативно кафене в Ловас, село близо до Балатонфюред. Двамата са членове на местната неправителствена еко организация „Coalition for Big Lakes“, и активно подават сигнали срещу незаконни строежи.
Според тях проблемите на околната среда се пренебрегват от настоящото правителство. „Те отнемат възможността да се говори за проблемите на околната среда“, казва Чомай. „Така те създадоха възможност да ограбят Карпатския басейн от неговите природни ресурси и съкровища. Водата е бъбрекът на този регион, който ако спре да функционира ще има трайни екологични и икономически щети“.
Засега туристите имат интерес към Балатонфюред заради ветроходната регата. През 2022 г. градът с 13 000 жители е бил петата най-популярна туристическа дестинация в Унгария с продадени близо 100 000 нощувки, но въпреки това има признаци, че високите цени вече отблъскват туристите. Според унгарски медии това лято те са били с 40% по-малко.
„За кого се строят тези масивни хотели?“, чуди се Тарон Гярмати. Местните предприемачи смятат, че Балатон е „балон, който може да се спука“, а когато това стане, те сами ще трябва да се справят с последиците.
Офанзивният футболист на Берое Франсиско Политино даде интервю пред аржентинското издание Diario UNO, научи ЗАРАТА.…
Календарът обича 2025 година, показва справка в графика на празничните дни. През предстоящата година цели…