Предизборната кампания е към своя финал. Утре е денят за размисъл преди вота 2 в 1 на 9 юни.
„Кампанията беше динамична. Тя стартира преди официалното ѝ начало – още когато стана ясно, че ротацията няма да се осъществи. В края ѝ забелязваме и позитивни послания. Чуха се и политически идеи. Резултатът е разпиляване на вота“, коментира социологът Елена Дариева в „България сутрин“.
По думите ѝ няма съмнения коя ще бъде първата политическа сила, а интригата е какво ще се случи след първото място, заради малките електорални разлики между втората, третата и четвъртата формация.
„Има и висок дял на хора, които отлагат до последния момент решението за кого да гласуват. Имаме средни партии с малки електорални дистанции. Това прави фрагментиран парламент и усложнява най-важната задача на 10 юни – кой с кого и как ще състави работещо управление“, каза Дариева.
Политологът проф. Николай Найденов вижда очаквана кампания – на компромати, на финтове.
„От момента, в който се състави правителството, всички останали партии, които атакуваха модела ГЕРБ, се обърнаха срещу „Продължаваме промяната – Демократична България“. Забравиха критиката. Получи се фронт срещу „Продължаваме промяната – Демократична България“, какъвто беше срещу ГЕРБ на предишните избори. Това ще затрудни съставянето на правителство“, анализира проф. Найденов пред Bulgaria ON AIR.
Според Дариева предизборната кампания е обърната повече към твърдите ядра и това е характерно не само за водещите политически сили.
„Дебатите на моменти преминаваха в крещене, не се разбираше кой какво говори. Оказва се, че единственият печеливш е този, който не участва“, коментира социологът.
Електорална структура, при която има само твърди ядра, е перфектната среда за корупция по високите етажи на властта, на мнение е проф. Найденов. „Тези ядра гласуват за своята партия, независимо какво прави тя“, допълни политологът.
Дариева определи поведението – да се следи общественото мнение и по него да се правят политики, като порочно: „Лидерството изисква визионерство“.
Проф. Найденов не прогнозира изненада при вота, но ако има такава, тя ще е само при скрит вот.
Заради съчетанието на двата избора – за национален парламент и за европейски, този път избирателната активност на евровота ще бъде по-висока от традиционната у нас, отбеляза Дариева.
Очаквайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Преди 40 години българската държава започва военна офанзива срещу част от собственото си население –…
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…