Здраве

Ряпата, на война с инфекциите

Не подозирате колко полезна е ряпата.

Обикновено ряпата се консумира сурова, на салати, тъй като така се запазват най-добре нейните качества.

[ad id=“225664″]

Зеленчукът съдържа веществото лизоцим, което има изключително силно противомикробно действие. В ряпата е открит още натурален антибиотичен агент, който унищожава.

Много полезен е сокът от ряпа, смесен с малко пчелен мед, който действа противомикробно и противоъзпалително. Сокът от ряпа се използва и външно при кожни заболявания и изгаряния – заради съдържанието на фитонциди, които действат антибактериално.

Старо домашно средство срещу кашлица, пресипналост и бронхит е сокът от ряпа, изготвен по нестандартен способ – ряпата се издълбава, поставя се течен мед в нея и преседява 3-4 часа, а получилата се течност се пие по чаена лъжица, няколко пъти на ден.
[ad id=“255238″]

Ряпата има диуретично и слабително действие, осен това втечнява бронхиания секрет. Полезните свойства на ряпата се използват за лечение на хронични заболявания на дихателните пътища – бронхит, пневмония, бронхиална астма.

Не консумирате твърде много ряпа, тъй като тя може да раздразни стомаха, особено ако имате проблеми с храносмилателния тракт – гастрит, колит, язва на стомаха или дванадесетопръстника.

Трябва да сте внимателни с ряпата и ако имате бъбречно заболяване, сериозни проблеми със сърцето, панкреаса, и щитовидната жлеза, или сте бременна. В тези случаи се препоръчва да не консумирате ряпа или това да се случва по лекарско предписание.

Румяна Иванова

Аз мога

Recent Posts

7 факта за сармите, които може би не знаете

Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…

6 минути ago

„Колонизирана“ ли е България от Запада? Исторически предположения и опровержения

България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…

24 минути ago