„Ако един камион превозва хляб на разстояние средно 200 км по магистрала, това би увеличило цената на общо 16 хляба с 1 стотинка. Повишението при млякото би било 1 стотинка за 8 литра, което е пренебрежима величина“, коментира министърът и посочи, че това не би могло да повлияе на инфлационните процеси.
„Вярвам, че кризите са съпътстващи и ще продължат още дълго, но е време да сложим ред в ползването и поддържането на пътищата и пледирам да се въведат тол такси за второкласните пътища“, каза още министър Караджов.
Той допълни, че средствата за поддръжка и ремонт на пътища и сега се плащат, но от данъците на всички граждани.
По време на заседанието стана ясно, че на строителните фирми вече са преведени над 110 млн. лв. от одобрените от Народното събрание над 600 млн. лева за текущ ремонт и поддръжка. Министърът съобщи, че очаква до десетина дни разплащането да приключи напълно.
Той обяви, че е имало затруднения при първоначалното подписване на допълнителни споразумения с фирмите, тъй като заложените условия в договорите са били тежки за тях.
„Решението на НС е задължително за нас, но то не поражда преки задължения за фирмите. Плащането към тях беше въпрос на добра воля, да се съгласим на равноправна основа за анексиране на договорите“, обясни вицепремиерът.
До края на седмицата трябва да бъдат подписани всички останали споразумения. Вече са подписани такива по 18 от 39-те договора, а работната група продължава да работи върху подадените документи за сертифицирани плащания, съобщиха от МРРБ.
https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…