Categories: Дунав мост

Кардиолог: Хапчетата за високо кръвно невинаги го понижават

Руският кардиолог д-р Татяна Нечесова коментира, че възрастта на кръвоносните съдове невинаги съвпада с годините на човека, а това е сериозен проблем. При някои пациенти е понижена чувствителността към хипотензивните препарати, пише zdrave.to

– Д-р Нечесова, вярно ли е, че втвърдяването на съдовете е свързано с биологичната възраст на човека?

– Да. По състоянието на артериите може да се определи биологичната възраст на човека по скоростта на разпространение на т.нар. пулсова вълна – има такъв специфичен показател. Колкото по-висока е тази скорост, толкова по-втвърдени са съдовете, което означава, че е по-напреднала тяхната възраст, натоварването на сърцето, рискът от инсулт.

За измерване скоростта на разпространение на пулсовата вълна се използват специални апарати, които определят параметрите на втвърдяване на съдовете. Такова измерване е много важно за младите хора, тъй като всички таблици, по които се определя рискът от сърдечносъдови инциденти, са предназначени за хора над 40 години. Но този риск го има и при младежите…

– Ако такъв апарат покаже, че съдовете на 35-годишен човек всъщност отговарят на възрастта 42 години, какво следва?

Ние ще насочим този млад човек за изследване нивото на холестерола, за ултразвук на съдовете на шията, ще проверим дали в семейната му анамнеза има или няма сърдечносъдови заболявания. Много прецизно ще определим каква физическа активност е вредна за него, например вдигане на тежести, тежка атлетика и т.н. Използвайки този метод за оценка състоянието на съдовете, позволява да действаме в посока изпреварване на сърдечносъдови инциденти 

Човек трябва да познава състоянието на своите съдове, за да не бездейства, ако се налага лечение

– Задължително ли е веднага да се започне с прием на лекарства? 

Не. Физическото натоварване е един от немедикаментозните методи за въздействие, който е официално признат като един от най-ефективните методи за профилактика на сърдечносъдовите заболявания, предраковите болести, когнитивните нарушения. Физическите упражнения спомагат за по-ефективно лечение на тройката социални заболявания – атеросклероза, артериална хипертония, захарен диабет тип 2. Задължително трябва да се промени начинът на хранене. 

Апаратите за измерване скоростта на пулсовата вълна трябва да са достъпни, тъй като не всички хипотензивни препарати са в състояние да намалят тази скорост. Защото съотношението на налягането в периферията (на ръката), което измерваме с апарата за кръвно, невинаги съвпада с налягането в аортата, което пък има по-голямо значение за прогнозиране протичането на хипертонията и риска от инсулт. 

Кръвното, измерено на ръката, може да се понижава с хапчета, а в аортата – не, поради което и скоростта на пулсовата вълна не се  понижава. Ако това бъде установено навреме, може да се предпише друг препарат, който да намали и скоростта на пулсовата вълна, и налягането в аортата, което е най-важно. В 21  век вече се стремим към това. Засега в препоръките не е ясно написано, но се трупа информация, според която не всички хипотензивни препарати влияят еднакво на налягането в аортата

Тенденцията в медицината днес е персонализирано лечение и профилактика.

– Защо според вас, нараства броят на хората със сърдечносъдови заболявания?

 Защото повечето хора не преценяват адекватно натоварванията и диетите, те се хвърлят от крайност в крайност. Като цяло, е добре, че все повече хора започнаха да спортуват, но така или иначе, трябва да се отделят  рисковите групи и с тях да се работи индивидуално. Ако човекът е с повишен холестерол, но не е в рисковата група, е достатъчно да ходи повече пеша, да намали трансмазнините и да следи за здравето си. Ако свалите само 1 кг, кръвното ще падне с 2 пункта, ако махнете 10 кг, съответно то ще се понижи с цели 20 пункта. 

– А вярно ли е, че завистта и злобата също могат да повишат кръвното налягане?

Да, вярно е. Някои психологически особености на характера се разглеждат като рискови фактори: неумението да споделяш тревогите с околните, злопаметността, завистта и т.н. Когато човек е доброжелателен и се усмихва, когато е в добро настроение, се изработват повече ендорфини и те действат като съдоразширяващи. 

А когато човек е злобен и агресивен, се отделят стресови хормони и у самия него, и у този, върху когото излива гнева си. Това отдавна е известно. Затова и след коронавируса броят на сърдечносъдовите заболявания не е само заради увреждане на съдовете, но и поради по-интензивното отделяне на стресови хормони.

Не допускайте до сърцето си страданията, които някой се опитва да ви вмени. Никога не си позволявайте жажда за мъст, установете психологическа бариера против негативното. Това изисква усилия, но си струва, особено днес, когато всичко наоколо ни притиска като преса.

източник www.dunavmost.com

Arhiv

Share
Published by
Arhiv