На практика 1/3 от децата в България са изложени на риск от бедност или социално изключване.
„Посоките за справяне са две – едната посока е промяна на нагласите, тъй като нашето общество все още има изключително стигматизиращо отношение към бедността като цяло. В България бедният човек е виновен, че е беден и за съжаление, тези нагласи се пренасят и върху децата под формата на нереалистични очаквания към тях по отношение на техните образователни постижения и тяхната социализация“, това заяви ръководителят на проекти в Ноу-Хау центъра за алтернативни грижи за деца към НБУ Елица Лингорски в студиото на „България сутрин“.
Тя коментира и случая, в който 7-годишно момиче е било принудено да живее и спи в селскостопанска постройка противно на волята му.
„Това е поредният фрапантен случай. Поредният лош пример за това как не се справяме като общество с това да сме по-чувствителни към нуждите на децата, да забелязваме това, което се случва в техния живот, да разпознаваме белезите на риска. Трябва да работим в тази посока“, категорична бе Лингорски в ефира на Bulgaria ON AIR.
Докладът на Eurochild се позовава на данни предоставени от 38 организации в 26 държави и коментира състоянието на детските права, и включва препоръки към всяка една от странните за справяне с детската бедност, социалното изключване, дискриминацията, подобряването на социалните грижи, онлайн безопасността и услугите в ранна детска възраст.
„Правата за децата не са широко дискутирана тема в България, а ние трябва да разглеждаме детското благосъстояние именно през правата на децата. През правото им на образование, правото им да живеят и да се развиват в семейна среда, правото им да бъдат защитени от насилие. В България все още има дори и политически партии, които открито заявяват враждебното си отношение към темата за детските права“, съобщи Лингорски.
Бяла, малко крайбрежно градче в област Варна, е популярна дестинация за почивка, но предлага и…