Categories: Бизнес

„Кауфланд“ ще инвестира 50 млн. лв. в реконструкция на Халите

Снимка: Гергана Костадинова, БГНЕС

„Кауфланд“ ще инвестира близо 50 млн. лв. в реконструкцията на Централни Хали в София и ще открие сто нови работни места, съобщи компанията на онлайн пресконференция. Към момента веригата за бързооборотни стоки не е собственик на емблематичната сграда на бул. „Мария Луиза“.

Тя предвижда реконструкция и реставрация на сградата спрямо законовите изисквания за обект със статут на паметник на културата и след съгласуване на специален архитектурен проект с компетентните държавни органи. Тя ще се стреми да запази духа на сградата и няма да брандира името си. Потенциалният инвеститор ще бъде задължен да запази облика на сградата, нейната характерна архитектурна стойност и предназначение, както и да я приведе в отлично техническо състояние, така че да може да служи на гражданите и гостите на града.

До момента „Кауфланд“ е възложила десетки експертни оценки и анализи на настоящото техническо състояние на сградата. На база проучванията и в синхрон с архивна документация и оригиналния план на архитект Наум Торбов отпреди 110 години е разработен и внесен за одобрение идеен проект за реконструкция и реставрация на сградата, който трябва да премине през процедура по одобрение от държавните органи.

Още по темата

В проекта се предвижда възстановяване и реставрация на фасадата и части от покривното покритие, както и възстановяване на ВиК, електро- и вентилационните инсталации. Компанията възнамерява да съхрани познатия изглед на сградата и каменните релефи на герба на София на източната и западната фасада. Инвеститорът ще се съобрази и с характерния интериор, възстановявайки централния фонтан по оригиналния проект на сградата, липсваща или повредена орнаментика, както и ще възобнови дейностите по реставрация и консервация на подземния етаж.

На партерното ниво проектът предвижда преструктуриране на търговските площи във вътрешността на сградата с цел създаване на съвременна търговска зала. Компанията планира да организира фермерски базари на открито на терена на паркинга до магазина.

По западната фасада се предвижда галерия, която да предостави възможност за разполагане на малки щандове на дребни и средни търговци за храна и напитки, както и зона, от която да се разкрива гледка към целия обем на вътрешното пространство на сградата. На подходящо място е предвидено интегриране на оригиналния часовников механизъм от кулата.

„Халите ще продължат да функционират като популярно място за пазаруване на хранителни стоки и стоки от първа необходимост“, заявяват от „Кауфланд“.

Компанията има готовност да инвестира в реконструкция, реставрация и поддръжка, така че сградата да бъде приведена в отлично техническо състояние, запазвайки духа и изградената през годините колективна памет за търговската ѝ роля.

„Съвременната концепция за нейното функциониране дава възможност да се съчетаят модерните с традиционните навици за потребление, да се обогати и надгради асортиментът съобразно сградата, като в допълнение се осигури достъп до всички нейни части. „Кауфланд“ предвижда да запази настоящата организация на движение, като подобри значително подходите и указателните табели и знаци, както и да реновира паркинга в непосредствена близост“, се казва в съобщението на компанията.

Сградата на Централните хали в София е създадена в началото на миналия век по проекта на известния архитект Наум Торбов като тържище за продажба на пресни храни и въпреки промените през годините запазва търговската си функция.

Открита е през 1911 г. като първия съвременен покрит пазар за месни и млечни продукти, риба и зеленчуци. В продължение на около 30 години функционира в този си вид, като постепенно стоките започват да се излагат в характерния за времето дюкянен тип.

През 50-те години на миналия век е извършена реконструкция на сградата и в продължение на няколко десетилетия тя функционира като супермаркет. Изградена е и рампа за зареждане на търговския обект. По-голямата част от населението на столицата и до днес свързва сградата с едно от най-популярните места за пазаруване в града.

Следва дълъг период, в който сградата е затворена, до 2000 г., когато в Централни хали е направено преустройство, при което са изградени допълнителни нива с цел постигане на по-голяма търговска площ. В този си вид сградата функционира и до днес.

източник https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

Защо орехите са най-полезните ядки?

Орехите са известни като една от най-полезните храни в света. Те не само са вкусни,…

11 минути ago

„Нещо избухна“. Какво знаем за падналия пътнически самолет на Азербайджанските авиолинии

Самолетът на Азербайджанските авиолинии вероятно е бил ударен от ракета на руската противовъздушната отбрана, изстреляна…

50 минути ago