„Проектът продължава да е спрян, но за сметка на това бива разрушаван доста успешно от къмпингуващите, вратите са изкъртени. Отзад, където ни беше наложен административен акт, че оградата е навлязла в дюни има коли паркирани от една седмица. Подавали сме многократно сигнали до екоинспекцията в Бургас, че се поставят палатки дори върху поставените дървени скари, но досега проверка не е извършена и никой не ги санкционира”, заяви за БГНЕС представителят на инвеститорите на еко къмпинга Димитър Димитров.
От община Созопол са категорични, че за поставените дървени скари за изграждането на еко къмпинга не се изисква специално разрешение, няма и подадени официални сигнали за изграждането му. По думите на кмета на Созопол след като преди време парцелът е продаден и е частен единственото изискване сега е да се спази законът.
„За мен е важно да се спазва законът, ако еко къмпингът е в нарушение на закона не трябва да го има, ако еко къмпингът е в нормите на закона, защо да го няма?! При положение, че там има къмпинг, който въобще не е еко, защото има множество каравани, които са в този район“, заяви кметът на Созопол Тихомир Янакиев.
В България все още няма приет регламент за свободното къмпингуване. Министерството на туризма лансира идеята да има и дигитална карта с местата за разполагане на палатки, кемпери или каравани, която трябва да мине на обществено обсъждане.
Петролен танкер, натоварен с близо 100 000 тона нефт, е бил изтеглен на буксир до…