Той е бивш премиер на Русия, либерален реформатор и съратник на убития опозиционен лидер Борис Немцов. Навремето именно Кириенко проправи пътя на Путин в политиката. Сега президентът му се отблагодарява – за втори път.
Дълго време името му се пазеше в тайна. Както повечето неща зад високите кремълски стени. Самият той говореше за „слухове“, а говорителят на Кремъл Песков твърдеше, че не знаел нищо. Докато не беше потвърдено официално: бившият съмишленик на убития опозиционен политик Борис Немцов поема поста на първи зам.-ръководител на президентската администрация на Руската федерация. Казано по друг начин – той ще определя вътрешната политика на Кремъл и ще оказва влияние върху обществения климат в страната и в отношенията между държавата и нейните граждани.
Съмишленици с Немцов
След скоропостижното му излизане от висшата политическа лига, Кириенко искаше на всяка цена да остане в политиката. Той основа движението „Нова сила“, което по-късно се вля в редиците на „Съюза на десните сили“ на опозиционера Борис Немцов. Немцов и Кириенко се познават още от Нижни Новгород, където Немцов беше губернатор преди да пристигне в Москва и влезе в правителството на Кириенко. И двамата се явиха заедно на парламентарните избори през 1999 година с лозунга: „Путин-президент, Кириенко в Държавната дума! Страната се нуждае от млади политици!“ Тогава „Съюзът на десните сили“ успя да влезе в парламента и дори състави собствена фракция. По същото време Кириенко се кандидатира за кмет на Москва, но остана втори след Юрий Лужков.
Кириенко представи Путин на руснаците
Любопитна подробност е, че руснаците научиха за Путин именно от Сергей Кириенко. Още като премиер, на 28 юли 1998 година той представи за първи път на широката общественост новоназначения за шеф на Федералната служба за сигурност (ФСБ), никому неизвестния дотогава бивш агент на КГБ Владимир Владимирович Путин. Оттогава двамата се познават добре. През 2000 година Путин назначи Кириенко за свой представител в региона на Волга, след което дълго време нищо не се чуваше за него. През 2005 година той пое ръководството на държавната ядрена служба „Росатом“, която оглавяваше доскоро.
Въпреки предишния си имидж на либерален реформатор, в очите на повечето експерти Кириенко минава за технократ без собствени политически идеи. „Възгледите на Кириенко нямат никакво значение, защото неговата същинска работа ще бъде да подготви избирателната кампания на Путин“, казва за ДВ Алексей Мухин от московския „Център за политически информации“.
През 2018 година руснаците ще гласуват за нов президент и „Кириенко трябва внесе някои корекции в руската политическа система, балансирайки между крайния консерватизъм и радикалния либерализъм“, уточнява Мухин. Според политолога, Кириенко трябва преди всичко да изглади имиджа на президента, както и на останалата част от новите назначения от последните няколко седмици. Що се отнася до имиджа на Кириенко като либерален реформатор, Мухин го определя само като „един либерален сън“, който обаче няма да се изпълни след влизането му в Кремъл.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…