Кирил Петков се срещна с помощник-държавния секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Карън Донфрийд, която е на посещение в България. Снимка: БГНЕС/МС |
България може да бъде портал на американския бизнес в ЕС. Тази теза разви премиерът Кирил Петков по време на бизнес закуска с членове на Американската търговска камара в България (АмЧам). Той беше категоричен, че страната ни е логичен избор за компаниите от САЩ и трябва да изтъргуваме изгодните условия, които предлагаме, включително и ниските данъци.
Балансът в търговските отношения между САЩ и България е положителен за страната ни, сочат данните на търговската камара. Българският износ е на стойност 884 млн. долара, докато вносът от американските компании възлиза на 337 млн. долара, коментира президентът на АмЧам Оливие Маркет.
По време на своето приветствие Петков отбеляза, че при сегашната ситуация в Европа връзките от юг към север стават особено важни. Те позволяват преноса на втечнен газ от терминалите в Гърция и Турция през територията на България, включително и до Украйна. Премиерът допълни, че се възражда и интересът към логистичния коридор между Констанца и Александруполис, включително и жп линия и петролопровод.
Идеята за петролопровод между Александруполис и Бургас не е нова, но първоначално беше обвързана с руския интерес и преноса на руски петрол към Средиземно море.
Кирил Петков отбеляза още, че енергийната стратегия на България се променя и фокусът вече е към зелената трансформация. Акцент е батерийният парк и нови ядрени мощности. Премиерът отбеляза, че този парк ще бъде най-големият индустриален парк на ниво системен оператор. Проектът е част от Плана за възстановяване и стойността му е почти 1,6 млрд. лева. Планира се да бъде изградена мощност от 6000 мегавата за съхранение на енергия.
Петков коментира още, че част от обещанието на управляващите е борба с корупцията, а днес е станало ясно, че част от тази битка е и ограничаването на влиянието на чужди държави, включително и Русия. България е изпълнила своите задължения по договор с „Газпром“, но въпреки това компанията е спряла доставките на газ. Според българския премиер Русия е използвала газа като „инструмент за заплаха на цяла Европа“.
САЩ съживяват и укрепват своите съюзи и партньорствата си по света, коментира помощник-държавния секретар на САЩ Карън Донфрийд, която отговаря за Европа. Тя подчерта, че коордирано с Европа САЩ ще работят за укрепване на демокрацията в Европа и Евразия. Украйна е тест за тези принципи, заяви още Донфрийд.
Помощник-държавният секретар изтъкна още, че доставките на втечнен газ от САЩ за България са гарантирани. „Протягаме ръка на България в момент, в който Русия затръшна вратите си пред нея“, категорична беше тя и допълни, че действията на руския президент Владимир Путин са довели до разселването на милиони хора, унищожаване на инфраструктура и енергийна и хранителна криза в света.