Министър-председателят Кирил Петков пристигна в Скопие за срещите си с новия премиер на Северна Македония Димитър Ковачевски и правителството му. Фокус на посещението ще бъде опитът за подновяването на активния диалог между двете държави, обсъждане за условията за премахване на ветото на България върху началото на преговори за присъединяване на Северна Македония към Европейския съюз (ЕС), както и уточняването на работните групи, които ще работят по изчистването на споровете и изясняване на приоритетите в отношенията.
На летището в македонската столица българската делегация беше посрещната от външния министър на западната ни съседка Буяр Османи. Освен министър-председателя в Скопие са още министърката на външните работи Теодора Генчовска („Има такъв народ“), министърът на транспорта Николай Събев („Продължаваме промяната“) и зам.-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин (БСП).
„Посещението на премиера Кирил Петков в Република Северна Македония е ясен знак за решимостта на българското правителство да започне нов диалог със Скопие и да бъдат очертани следващите стъпки, които двете страни да предприемат за решаване на отворените двустранни въпроси“, написаха от правителствената пресслужба.
Посещението на Петков идва ден след избирането на новото правителство на Северна Македония и няколко дни след отбелязването на 30-ата годишнина от признаването на независимата македонска държава от България.
На проведения на 10 януари Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема отношенията със Северна Македония при президента Румен Радев представителите на парламентарно представените партии се обединиха около позиция, с която се искат „конкретни резултати“ срещу вдигането на ветото върху началото на преговорите на Северна Македония за членство в Европейския съюз. На него беше потвърдена и досегашната позиция на София, според която Скопие не е изпълнила заложените в Договора за приятелство и добросъседство от 2017 г. условия.
В края на миналата седмица, малко преди да бъде избран за нов македонски премиер, Димитър Ковачевски заяви, че преговорите с България ще бъдат активизирани. Той подчерта, че сред темите, които ще бъдат обсъждани, няма да попаднат езикът и идентичността на Северна Македония.
„Македонските и българските граждани се интересуват повече от икономиката, обмена в културата, образованието и младите хора и от транспортната инфраструктура“, каза тогава той.
Подобна теза беше изказвана и от българския премиер Кирил Петков по време на предизборната кампания преди вота на 14 ноември.
В същото време в понеделник Държавният департамент на САЩ излезе с позиция в подкрепа на присъединяването на Албания и Северна Македония към ЕС. От администрацията на президента Джо Байдън опровергаха и появилите се информации за евентуални американски санкции срещу България, в случай че страна ни не вдигне ветото си.
„Администрацията на президента Байдън не обмисля санкции срещу българското правителство и сме убедени, че правителствата на Северна Македония и България са поели по пътя на конструктивния диалог, което ще помогне да се разрешат своевременно техните различия“, се казва още в изказване на говорителя на Държавния департамент Нед Прайс.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…