Култура

Китайска екзотика на Международния Джаз фестивал в Банско

В рамките на XXI-о издание на музикалния форум публиката се наслади на китайски джаз. Музикалната емоция бе подсилена от най-мистериозната азиатска напитка Маутай

[ad id=“225664″]

Джаз Ли Шаочуан квинтет бе представен за първи път на българската джаз-сцена. Виртуозните музиканти Шаочуан Ли – тромпет, Шончуан Циян – китара, Цънцу Жън – вибрафон, Йон Хуан –Адам – контрабас, Йонгхън У – барабанизарадваха гостите и посетителите на Банско, потапяйки ги в музикални емоции. Партньор на престижния форум бе най-награждаваната азиатска напитка Маутай, България.

Подобно на Маутай, Ли Шаочуан е най-награждаваният китайски джазов тромпетист и композитор. Той започва своята музикална кариера през 1997-а година, присъединявайки се към бенда на китайската полиция. Музикалните му пътешествия включват множество престижни джаз форуми, а едно от най-ярките е присъединяването на Ли Шаочуан към носителя на Грами Еди Гомес по време на азиатското му турне.

Британското издание Jazzwise определя китайския джазмен като „пътеводна светлина на китайската джазова сцена, доказал се като великолепен техник и импровизатор с голямо въображение.”

[ad id=“263680″]

Основателят на квинтета се срещна с българската публика. Той и останалите музиканти зарадваха ценителите на джазовото изкуство с фантастични музикални импресии и не пропуснаха да опитат огненото питие, идващо от родната им страна. Специално приготвените от миксолозите Александър Симеонов и Нели Димитрова коктейли GreenFire, DragonsTears, AsianMystery се превърнаха в любимата напитка на публиката.

Ексклузивно за ценителите на музиката, партньорът на атрактивния джаз фест, Маутай България, представи Moutai Yingbin, представляващ бленд от дестилати с над 1 година отлежаване в ръчно произведени глинени съдове, Moutai Prince – над три години и Kweichow Moutai – над 5 години отлежали дестилати.Маутай е резултат от традиционно производство с вековни традиции, което преминава през 8 ферментации и 7 дестилации.

[ad id=“236993″]

Напитката е най-известната марка байджу, продукт, превърнал се в национален символ на Китай. Тя се произвежда от сорго – вид житна култура, без глутен, която издържа на високи температури и засушаване.

Не случайно напитката е определяна като питието на дипломацията. На азиатския еликсир, в който специалистите откриват над 1200 аромата и нюанса, се насладиха звездите на родната джаз сцена Васил Петров, Петя Буюклиева и радио-корифеят Тома Спространов.

Маутай е определян от експертите като алкохола с най-дълъг послевкус, а кулинарните гурута го сочат като най-подходящия партньор на азиатската кухня.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова

Recent Posts

49-ото НС е приело 148 закона, заседавало е извънредно 21 пъти

Депутатите са внесли 216 законопроекта...

13 минути ago

19-годишна българка спечели международен поетичен конкурс

Божана Славкова се пребори за първото място сред 700 автори...

49 минути ago

Наредба ще маха магазини и салони за красота от надземни етажи

Остават заведения за хранене, но с тиха музика...

51 минути ago

Плугчиева е на мнение, че в ЕС също има много проблеми

Те не са само икономически и миграционни...

55 минути ago

Лекари искат неимунизираните деца да не ходят на училище

Не средство за натиск, а апел за ваксинация, казват медици...

един час ago
image0 (9K)