В началото на пандемията в Китай 38-годишната журналистка Джан Джан отразява закъснелия отговор на страната срещу вируса. Заради това тя е хвърлена в затвора, а сега е близо до смъртта, след като обяви гладна стачка, съобщава семейството й. Правозащитни групи настояват за незабавното й освобождаване.
Джан Джан, бивш адвокат, пътува до Ухан през февруари 2020 г., за да докладва за хаоса в центъра на пандемията, поставяйки под въпрос как се справят властите с огнището на COVID-19. Тя прави множество клипове със смартфона си.
През май 2020 г. Джан е задържана и осъдена през декември на четири години затвор за „причиняване на скандали и провокиране на проблеми“ – обвинение, използвано рутинно за потискане на несъгласието с държавата.
Сега теглото й е много под нормата и тя „може да не живее още много“, написа брат й Джан Джу миналата седмица в акаунт в Twitter: „Джан е висока 177 см, а сега тежи по-малко от 40 кг. Тя може да не оцелее в идващата студена зима“, пише Джан Джу на 30 октомври. „Надявам се, че светът помни каква беше тя преди“, добавя той.
Джан е обявила гладна стачка и е била хранена принудително през назални тръби, заяви нейният юридически екип, който не е разполагал с информация за сегашното й състояние.
Публикациите на Джан Джу предизвикаха нови призиви за освобождаване на сестра му, като Amnesty International призова китайското правителство да „я освободи незабавно, за да може тя да прекрати гладната си стачка и да получи подходящото медицинско лечение, от което отчаяно се нуждае“.
Организацията за правата на човека каза, че Джан „е застрашена от смърт, ако не бъде освободена спешно за медицинско лечение“ в изявление, публикувано в четвъртък.
„Джан Джан, която изобщо не е трябвало да бъде пращана зад решетките, сега изглежда е изложена на сериозен риск да умре в затвора. Китайските власти трябва незабавно да я освободят, за да може тя да прекрати гладната си стачка и да получи подходящото медицинско лечение, от което отчаяно се нуждае“, добавя Гуен Лий, активистката от Amnesty, описвайки задържането на журналистката като „срамна атака срещу правата на човека“.
„Ако Джан Джан умре в затвора, кръвта й ще изцапа ръцете на китайското правителство“, добавя Лий.
Близък до нея журналист, който отказа да бъде назован, заяви пред АФП, че семейството на Джан е поискало среща с нея преди повече от три седмици в женския затвор в Шанхай, където тя е задържана. Те така и не са получили отговор.
AFP не успява да се свърже с Джан Джу, докато майката на Джан отказва да коментира. Затворът в Шанхай също не дава отговор на въпросите на агенцията.
„Джан сега не може да ходи или дори да вдига глава без помощ„, според Репортери без граници (RSF).
Ръководителят на Бюрото за Източна Азия на RSF Седрик Алвиани каза, че „международната общност трябва да окаже натиск върху китайския режим и да осигури незабавното освобождаване на Джан Джан, преди да е станало твърде късно“.
„Тя само изпълняваше задълженията си като репортер и никога не е трябвало да бъде задържана, да не говорим за получената присъда от четири години затвор.“
Китай се радва на успеха си в ограничаването на вътрешните инфекции до шепа спорадични огнища. Правителството представи разказ, който кредитира комунистическата партия за връщането на живота в страната почти към нормалното, дори когато броят на смъртните случаи и инфекциите продължават да експлодират в останалата част на света.
Но онези, които заплашват официалната версия, като повдигат въпроси относно ранното прикриване на правителството и справяне с епидемията в Ухан, са изправени пред гнева на партията.
Джан е сред група от четирима граждански журналисти – включително Чен Киуши, Фанг Бин и Ли Зехуа – задържани след репортажи от Ухан.