Двама азиатци държат червен плакат с надпис „Ние помагаме на Румъния! Напред Румъния! Ние сме заедно“. Те носят маски и позират в склад. Зад тях сред кутиите се виждат още четирима души.
Тази снимка е публикувана на румънския уебсайт enaturis.ro, който продава маски от вида на тези договорени под прикритие от репортерите на RISE с Ману Бомбардиерул, зет на Силе Къматару.
Начална цена е 1,99 леи за бройка. За количества над пет хиляди се дава отстъпка. Обещанието е, че стоката ще има „сигурни сертификати CE (Европейски съюз, ЕС) и FDA (САЩ)“.
Сред снимките на китайски маски и кутии има сертификат, издаден от проблемната италианска компания Ente Certificazione Macchine (ECM). Това е същото фалшиво удостоверение, което получих, когато договарях милионите маски със зетя на Силе Къматару. Базираната в Болоня компания не е акредитирана за сертифициране на защитни средства и в момента е обвинена в издаване на документи без законово покритие, които са използвани от престъпни групи търгуващи с фалшиви стоки.
„Не носим отговорност за продукт, производство, внос и дистрибуция, продажби, реклама, не даваме съвети и не сме посредници на производителите,“ измиват ръцете си италианците в официален отговор.
Офертата за маски все още беше валидна на сайта, когато се свързахме със служители на Enaturis.ro, за да ги попитаме дали знаят какви стоки рекламират. Компанията не е акредитирана за продажба на медицинско оборудване от Националната агенция по лекарствата и медицинските изделия (ANMDM).
„Не знаех, че сертификатът не отговаря на изискванията. Знаех, че всяка маска, която влезе в страната чрез внос има удостоверение от митницата, и ако митницата ми пускне продукта нямам причина да правя други проучвания”, обяснява Сорин Бадеа, отговарящ за продажбите.
Badea твърди, че маските са закупени директно от Китай и че е имал около 25 000 броя на склад: „Които продадохме с 3% печалба за да правим добро на хората.“
„90% от това, което съществуваше на румънския пазар, беше с тези сертификати (ECM бел.ред.). Получаването на акредитация от ANMDM отнема шест месеца. Нито една румънска компания не може да получи това одобрение навреме”, заключи Badea.
Веднага след този телефонен разговор обявата за продажба и снимките с фалшивите стоки изчезнаха от enaturis.ro. Иначе техният мениджър по продажбите е прав – Румъния беше залята от маски с фалшиви сертификати.
ДЯДО КОЛЕДА
Китайските маски договорени с Ману Бомбардиеру изчезват от едно място и се появяват на друго. Отново ги намираме във всякакви фейсбук групи, където се продава медицинско оборудване, маски за еднократна употреба и предпазни материали.
Пак навлизаме в лабиринт от посредници.
Първият е Теди. Прякор – Дядо Коледа. Той казва, че маските не са хирургични, но са стигнали до лекари и болници. За да ни покаже, че стоките отговарят на изискванията, той ни изпраща издадения от италианската компания сертификат и документ с логото на FDA, документи, които вече получихме при преговорите със зетя на Силе Къматару. Но младият мъж показва и втори комплект фалшиви документи.
Правим оферта – 50 000 броя и Дядо Коледа ни прехвърля към втория посредник, който се идентифицира като Стефан.
„Продадохме на други компании, които имат договор с болници“, Стефан се хвали в първоначален разговор с нас в WhatsApp. И ни пренасочва към третия посредник Вали, който ще се занимава с поръчки и плащания във фирмата.
Искаме от Вали проформа фактура и с нея получаваме още два сертификата за съответствие издадени от същата проблемна италианска компания (Ente Certificazione Macchine). Това е истински хаос, защото двата документа посочват различни производители за една и съща стока. Стока, която на всичкото отгоре този път е класифицирана като медицински маски, а не защитни маски.
Връщаме се при посредника Стефан за да поискаме разяснения. Защо има повече сертификати?
„Изпратено е погрешно от офиса. Оградената в кръг е по-стара. Валидна е тази, изпратена от Теди. Това е от вносителя, който ни достави милиони маски досега,” идва отговорът след половин час.
Проформа фактурата възлиза на 130 000 леи. Това означава 27 000 евро за 50 000 китайски маски с несъответстващи сертификати. Издадена е се от компания от сектор 5 на столицата (Emimit Agro SRL), която е включена в системата за поръчки с над 6 000 маски за еднократна употреба продадени на поне две кметства в окръг Яш (Цуцора и Костулени).
Администраторът на компанията Емилия Тудосе, която е подписала изпратената до репортерите под прикритие фактура и не помни откъде е купила маските и дали е проверила валидността на удостоверенията.
„Знам, че сме регистрирани в ANMDM да продаваме маски. Купих ги от няколко места. Нямам документ пред себе си да ти кажа къде и как. Продадохме оборудване преди около две-три години. Бяха дезинфектанти, други неща, не маски. Знам, че имаме правилните документи, не знам какво ми казвате за несъответстващите удостоверения,” защитава се жената.
Нова сделка
Нашата голяма поръчка от 50 000 маски прави „Дядо Коледа“ леко алчен.
След кратко време той отново се развихря с нова оферта – оборудване (маски тип FFP2 / KN95), което трябва да осигури по-добра защита от обикновените маски. 19 леи за бройка.
В момента наличността е изчерпана, но може да достави стотици хиляди, ако направим твърда поръчка.
Безопасността на тези продукти също се насърчава чрез фалшиви сертификати за съответствие. Първият документ е издаден от италианците, които са обект на международно разследване.
Вторият е издаден от полска компания. Името й е ICR Polska и в момента е обект международен скандал, точно като италианците. Поляците не са акредитирани да сертифицират защитно оборудване в съответствие с европейското законодателство. Те обаче са издавали и някакви доброволни сертификати без никаква стойност, които „пандемичните“ контрабандисти използват дори докато четете тази статия.
Нещата са печално известни. На 25 март, десет дни след обявяването на извънредно положение в Румъния ICR Polska заяви, че не издава повече такива сертификати, но те така или иначе се разпространяват из целия континент.
На този фон се свързах по телефона с посредника Теди, но той не пожела да каже откъде е купил маските. Той е 100% убеден, че има законни договори:
„Получих и сертификата ECM. Маските бяха много скъпи и реших да взема голямо количество и да ги разпределя. Исках да реализирам печалба. За първи път продавам медицинско и защитно оборудване. Мислиш ли, че нещо може да ми се случи? ”
МИЛИОНИ МАСКИ С ФАЛШИВИ СЕРТИФИКАТИ
Теди, известен още като Дядо Коледа, си изкарва прехраната в една от най-големите Фейсбук групи в Румъния, където се продават медицински и предпазни средства от началото на извънредното положение – маски, ръкавици, дезинфектанти и др..
Тук открих милиони маски търгувани с несъответстващи сертификати.
Последната обява за продажба с несъответстващи сертификати е качена на 3 юли.
„Налични са осем милиона маски за незабавно изпращане“, пише Павел Петров, активен потребител във Фейсбук групата от април тази година.
Офертата е пусната ден след като проектът RISE публикува разследването „В леговището на дилърите на маски“, в което следваме същите китайски стоки трафикирани от зетя на Силе Къматару в разгара на извънредното положение.
Към съобщението на Павел Петров са приложени няколко снимки на нашите маски, сертификати от FDA и ECM за Quanzhou Hexing Sanitary Products Co. Ltd (Санитарни продукти Куанжу Хексинг) от Китай. ECM сертификатът не е валиден, а сертификатът на FDA всъщност нарушава законите на Съединените щати.
От своя страна китайският производител е специализиран в памперси за деца и възрастни, салфетки и тоалетна хартия. Така че третият документ в обявата се отнася за атестации относно производството на суровина за памперси. Няма връзка със защитни маски.
Твърдим, че сме купувачи, които се интересуват от офертата и с нас се свързва бързо лицето публикувало обявата. Искаме цена за милион маски. Крайна оферта – 0,18 евро за бройка. Преговаряме на румънски, след което преминаваме на английски.
„Маските са в България, но транспортът не отнема много време. Има трислойни маски, направени за болници. Това са медицински маски“, уверява ни Павел Петров.
Азиатският производител записан на сертификатите на Петров му противоречи. България не е една от техните дестинации, казват китайците. Стоката е пристигнала в Швеция, Русия, Обединеното кралство, Гърция, Словения, Италия, Испания и Португалия. В Румъния производителят е доставил три пъти по 1,5 милиона немедицински маски плюс 500 000 KN95 (с превъзходна защита).
„Нашата компания е платила някои такси за ECM сертифициране. Не знаехме, че компанията не е в списъка на акредитираните в ЕС звена за лични предпазни средства”, извинява се производителят.
Как се случва грешка за два милиона маски, които влизат в Румъния с несъответстващи сертификат?. Китайците казват и, че междувременно са получили още един сертификат от акредитирана в ЕС турска компания.
Посредникът Павел Петров, който остана активен във фейсбук групата постоянно пуска реклами. Попитах го дали знае, че стоките са с несъответстващи документи, но той реагира така сякаш не сме имали предишни разговори.
„Не знам къде се съхраняват маските, нито знам кой ги продава. Някой се свърза с мен във фейсбук и ми каза, че продава и маски, ако искам да съм посредник. Дори не знам откъде са удостоверенията”, реагира Петров. След това изтри последните си публикации за осем милиона маски.
Онлайн търговията е въртележка с хиляди обороти в минута. Публикувате заявка за покупка и сте нападнати от всички страни с оферти. Повечето са придружени от фалшиви или несъответстващи сертификати. Просто хващате контрабандни стоки всеки ден.
Петров вече не отговаря, но друг потребител от групата ни намери.
Казва, че има 15 милиона маски на склад. Разменяме си номера и получаваме документи на WhatsApp. И те са от неоторизирани компании в ЕС. В допълнение към „класическите“ италиански сертификати от ECM има две нови сертифициращи компании, едната от Великобритания, а другата от Германия. Същата история. Първата фирма не е акредитирана да оценява защитните средства, а втората твърди, че сертификатът е фалшив и че ще подадат жалба за извършено престъпление.
На теория при влизане в страната маските и придружаващите документи би трябвало да привлекат вниманието на институциите, които извършват проверките. Но в митниците нещата се случват по различен начин.
„Защитните средства са влезли в страната и без валиден CE (европейски знак за качество – бел. ред.) проверен на уебсайта на подателя, те не са минали през митницата,“ отговаря бързо продавачът, който ни показва размяна на имейли с вносителя, от който те са доставени.
С главоломна скорост получаваме проформа фактура за един милион трислойни маски и 50 000 с превъзходна защита (KN95). Обща цена – 1,1 милиона леи.
Регистрирана в Кюстенджа, компанията издаваща фактури (NMD Zet Zone SRL) има като основна сфера на дейност фотографски услуги. В електронната система за обществени поръчки обаче се твърди, че са доставили оборудване и дезинфекционен гел на спортен клуб собственост на кметство в община Тимиш.
„Не сме директни вносители на тези защитни маски и не знаем директния собственик на маските, защото получихме и документите и офертата. Опитвахме се и продължаваме да се опитваме да продаваме маски произведени в Румъния, но търсенето на пазара е за тези, произведени в Китай поради цената,” аргументира се представителят на компанията Золтан Фехер в отговор до RISE.
Фехер каза още, че е поискал разяснения от Дирекцията по труда относно условията за внос и разпространението на защитни маски, като отговорът, който ще получи, е, че „защитните маски се внасят въз основа на декларация за собствена отговорност“.
В действителност законът изисква защитните средства да бъдат придружени от сертификат издаден от признат орган в ЕС.
ИНФЕКЦИИ И СТАНДАРТИ
„Не мисля, че има страна от ЕС, която да не се сблъсква с този проблем, фалшиви сертификати или фалшиво оборудване“, каза Хенк Ванхаут, секретар на Европейската федерация за сигурност. Тази частна организация представлява интересите на търговците на защитно оборудване и реагира публично на вълната от фалшиви маски, която заля стария континент.
„Държавните власти са главните виновници за начина по който се купуват тези маски. В много страни те не са запознати със законодателството. Те не знаят, че по отношение на защитните средства има някакви правила за вносителите. И вносителите не познават закона и се базират на факта, че имат търговски връзки в Китай и искат да правят пари от това. Бизнесмените си казаха: <дай да изкараме малко пари от маски!> И така целият проблем ескалира. Защото тогава всички си дават сметка, о, можем да продаваме маски на европейските власти без никакъв проблем. Така или иначе никой нищо не проверява. Така че нека го направим! ” Ванхаут казва още, че федерацията, която представлява, досега е идентифицирала повече от 150 несъответстващи сертификата циркулиращи в страните от ЕС.
Само в Румъния, проектът RISE идентифицира почти 30 такива сертификата.
„Попитаха ме защо съм толкова загрижен за издаването на документи и сертификати. Казаха ми, че сега хората имат нужда от маски. Да, но тук говорим за защита на хората. И за съжаление съм напълно сигурен, че редица инфекции могат да бъдат свързани с нестандартно оборудване продавано с несъответстващи документи,” обяснява Хенк Ванхаут.
ЗАКОН ЗА ВСИЧКИ
У нас органът отговорен за проверка на документите придружаващи лични предпазни средства, техния внос и търговия е Инспекцията по труда, която се отчита пред Министерството на труда.
Румъния транспонира в националното си законодателство Европейския регламент за личните предпазни средства. Законът задължава както производителите така и вносителите на маските да спазват законовите задължения за внос. А тези, които продават маски с несъответстващи или фалшиви сертификати рискуват глоби и изтегляне на продукта от пазара..
В нашия случай Инспекцията по труда знае от месец март, че милиони маски се внасят с несъответстващи сертификати. Само две седмици след обявяването на извънредното положение на официалния сайт, институцията обърна специално внимание на факта, че документите на ECM и ICR Polska не отговарят на закона, поради което не се вземат предвид.
Милиони китайски маски обаче преминаха през митниците, нахлувайки на пазара и в институциите. Не знаем официално какъв стандарт на защита имат.
От началото на пандемията досега Инспекцията по труда е проверила над сто защитни средства срещу SARS COV 2 (Ковид-19) и е наредила 25 санкции за леки нарушения. Органът е действал по искане на Митницата и полицията, но не е уточнил глобените фирми и конфискуваните обеми. RISE обаче установи, че повечето от санкционираните се намират в или близо до Букурещ, а 70% от маските са внесени от Китай през митницата в Отопени.
Румъния има две акредитирани от ЕС институции за нотифициране и сертифициране на лични предпазни средства, които предпазват лицето и дихателната система. Те са Националния научноизследователски и развоен институт по охрана на труда (I.N.C.D.P.M.) „Александру Дарабонт“ и Националния научно-изследователски институт за минна безопасност и защита от експлозии.
Николета Кръчун, ръководител на отдела за сертифициране на института „Александру Дарабонт“, обясни пред RISE, че обикновените трислойни маски не попадат в категорията на защитните средства и че използването на сертификати, които твърдят това, е против закона.
„Тези маски могат да бъдат класифицирани като медицински изделия, но не трябва да се споменава, че осигуряват защита на потребителя“, обобщава Кръчун. Стандартите се различават, както се различават и сертифициращите органи.
Същият бюрократичен хаос цари и при медицинските маски.
За да внасят, произвеждат и продават медицинско оборудване и изделия в Румъния компаниите първо се регистрират в Националната агенция за лекарства и медицински изделия (ANMDM). Регистрационното досие трябва да съдържа цялата информация за продукта.
Националната база данни на ANMDM е достъпна онлайн. Едно просто търсене в сайта показва, че агенцията разпознава 16 компании със седалище в Румъния, които търгуват законно с маски.
Четири от тях са акредитирани да продават хирургически маски. Сред тях е компанията Техтекс от Бая-Маре, една от най-големите фабрики за медицинско оборудване и лични предпазни средства в страната. Поисках гледна точка и от тях. Богдан Даръбан, директор по качеството и сертификацията на компанията Baia Mare (Бая Маре), ни каза:
„Всички трябва да играят по едни и същи правила. Ако някой не спазва правилата, е ясно, че той е в по-изгодно положение от тези, които следват буквата на закона. Знам каква финансова и ресурсна работа е необходима за да получим всички акредитации ( …) Всяко удостоверение издадено от европейска лаборатория е свързано с определена цена. При това положени този, който няма протокол от изпитване и документи доказващи физическите и техническите свойства е в много по-изгодно положение. Той не изпитва, не сертифицира, не спазва правилата и разбира се всичко му е много по-евтино в сравнение с мен. Това е ясно“.
Андрей ЧУРКАНУ, Ана ПОЕНАРИУ, Rise Romania
Преводът на статията Invazia Chineza от проекта за разследваща журналистика Rise Romania стига до българските читатели с финансовата помощ на Stars4Media
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…