Снимка: Архив Ройтерс |
През следващите 15 години Китай планира да изгради поне 150 нови ядрени реактори. Това е повече, отколкото в световен мащаб са били изградени за последните 35 години, пише Bloomberg. Амбициите ще костват между 370 млрд. и 440 млрд. долара, като строителството може да започне най-рано в средата на това десетилетие.
Китай е най-големият емитент на въглероден диоксид в света. Ако успее да изпълни този план, страната ще спести по 1,5 млрд. тона въглероден диоксид годишно. Това е повече от емисиите на Великобритания, Испания, Франция и Германия, взети заедно.
Мащабната инициатива е в духа на целите, които се обсъждат на климатичната конференция в Глазгоу. Но в последните години ядрените проекти в световен мащаб са били подлагани на обществени критики, опасения за безопасността им, както и отчитат непрекъснато растящи разходи.
В изпълнението на климатичните цели Китай планира да спре всички 2990 въглищни централи и да ги замени с чиста енергия до 2060 година. В момента в страната има планове или са в етап на изграждане на 46 ядрени реактора.
Сега Пекин е може би последният вярващ, че ядрените централи могат бързо и при относително ниски разходи да дадат нужната чиста енергия за захранване на икономиката, пише още Bloomberg. За сравнение, водещи държави в сектора САЩ, Франция и Япония намаляват своите ядрени мощности, а Германия директно се отказа от тези централи.
Всъщност Китай никога не е криел своя интерес към ядрената енергетика. Това беше единственият сектор с конкретни цели в обновения петгодишен план за развитието на икономиката. Държавната China General Nuclear Power Corp. даде и повече подробности за целите – изграждането на 200 гигавата ядрени мощности до 2035 година.
Това е енергиен преход, за който много демократични държави, които трябва да се съобразяват с бюджетните изисквания, политическата воля и общественото мнение, могат само да мечтаят.
Западът не е много ентусиазиран от ядрените планове на Китай. Ядрената корпорация CGNP попадна в черния списък на САЩ през 2019 година заради обвинения за търговия с военни технологии. От това лято Великобритания търси начин да отстрани китайската държавна компания от развитието на проекта Sizewell. „Ядрената енергетика е от ключово значение за енергийната система и ние просто не можем да вярваме на китайците“, коментира депутатът Иън Дънкън Смит.
Румъния също се отказа от два реактора на CGNP и се обърна към САЩ за подкрепа при развитието си на ядрената енергетика.
Три големи аварии хвърлиха голяма сянка върху развитието на ядрената енергетика – АЕЦ „Фукушима“, АЕЦ „Чернобил“ и централата „Три майл айлънд“ в щата Пенсилвания, САЩ. Опасения започват да будят и съхраняването на ядрените отпадъци.