Снимка: Bloomberg LP |
Китай ще използва своя ядрен арсенал единствено за самозащита и никога пръв, коментира министърът на отбраната Вей Фънхъ по време на форума „Шангри – Ла“, пише Ройтерс. По този начин той коментира въпросите относно изграждането на повече от 100 нови силози за ядрени ракети в западните части на страната.
Китай има съществен напредък по отношение на разработването на ядрени оръжия, потвърди още китайският министър и допълни, че целта е да бъде защитена теритирията на страната. Реално целта на подсилването на ядрения арсенал е да бъде избегната ядрена война, категоричен е той.
И Китай, и САЩ използват тази годишна конференция, за да промотират своите противоположни виждания за сигурността в азиатския регион, отбелязва Bloomberg. Тази година фокусът обаче е леко изместен към Украйна, както и към икономическите притеснения на Пекин.
Все пак представителите на Вашингтон коментираха, че най-голямата заплаха за региона и за голбалната сигурност са Китай, Русия и Северна Корея. Германските представители пък обърнаха внимание на друга заплаха, свързана с войната в Украйна – ядерно замърсяване заради обстрел на ядрените централи и изхвърлянето на токсични отпадъци в Азовско море.
Малките държави в региона трябва да се обединят, за да избегнат съдбата на Украйна и техния суверенитет да бъде застрашен от големите, коментира сингапурският министър на отбраната Н Ън Хън. Според него няма много желаещи в Азия да воюват в битката на демокрацията срещу автокрацията.
Преди ден украинският президент Володимир Зеленски се обърна към участниците във форума онлайн. Той коментира, че руската агресия е заплаха не само за Украйна, но и за целия свят. В битката в Украйна ще бъде решен новия световен ред, категоричен е Зеленски и посочи, че Москва иска да върне светът в 19 век, или дори по-назад.
Темата за ядрената заплаха в Европа се завърна покрай военния конфликт между Русия и Украйна. В началото на май имаше опасения, че Москва се подготвя да използва своите ядрени оръжия в отговор на заплахи, отправяни от НАТО. Но оттогава изказванията на руските чиновници се успокоиха. Самият руски президент Владимир Путин не облече в думи своите намеци, както се очакваше да направи в речта си по повод Деня на победата на 9 май.