Кметът на Столичната община Васил Терзиев подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река, който е резултат от проекта „Пулсът на Перловска река – съживяване на речните коридори на София“, съобщава „Труд“.
„Перловска река е много важна за града, затова има изключително голямо значение какво всеки от нас в ролята, в която е, прави, за да опазим, едно от нещата, които ще предопределят дали този град има и какво бъдеще. Има два феномена, с които трябва да се борим днес – засушаването и наводненията, които причиняват щети. Това е причината да гледаме на водния ресурс толкова сериозно“, заяви кметът Терзиев.
На 15 ноември бе представен публично докладът и резултатите от проекта, картирането на реката, проведено през месец октомври 2024. Проучването е направено с финансовата подкрепа на Столичната община в рамките на Програма „Европа“ 2024 и в партньорство с Френския институт в България.
По думите на Терзиев реките не са даденост и изискват градоустройствени решения, визия, цялостно отношение. През годините отношението е било от нехайно до варварско, но те не са даденост. Затова Столичната община ще работи с всички, за да постигнем резултат заедно, посочи също кметът на столицата. Той благодари на екипа на “Колективът“, които са направили проекта, и каза, че Перловската река е моделът за това как да продължим да работим през годините.
Грижата за реките е изключително важна както за осигуряването на зелената тъкан на града – чист въздух, така и за намаляване на ефекта от топлинните острови в урбанизираната територия.
През тази година Столичната община почисти 4 410 метра от река Перловска. Реката е една от основните, които протичат през София. Въпреки своите скромни размери тази река има важно значение за развитието, екологията и културната идентичност на града. Река Перловска не само е част от природния пейзаж на София, но също така играе роля в историята, градоустройството и ежедневието на софиянци. Тъй като реката преминава през няколко квартала на София, включително централните части на града, има значение за градоустройството като естествено разделение между различни райони и като зелена ос, която свързва различни части на града. През годините около река Перловска са изградени паркове, велоалеи и зелени площи, които са се превърнали в любими места за почивка и спорт за жителите на града.
До края на ноември тази година Столичната община, в изпълнение на Програмата си, ще почисти 201 броя участъци с обща дължина малко над 85 км, на стойност 2 млн. лв., осигурени изцяло от бюджета на общината. Предвижда се през 2025 г. повече от два пъти увеличение на дължината на речните участъци, които ще бъдат почистени. В Програмата ще се включат около 200 километра речни корита.
Към момента се изгражда корекция на река Владайска в близост до ул. “Народен герой“, район “Овча купел”. През тази година се планира и откриване на строителна площадка за изпълнение на основен ремонт на р. Владайска в участъка от ул. “Камен Андреев“ до бул. “Княгиня Мария-Луиза“, район “Възраждане“.
Чрез устойчиво управление на водните обекти на територията на София, не само защото са ценен ресурс, а и защото са важен фактор в градската структура и създаването на по-екологична среда.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
„Стани богат“ е една от най-обичаните телевизионни игри в света. Тя привлича зрители със своите…