По негови думи след излязло второ съобщение вече не от Вътрешното, а от Външното министерство в Скопие, се е казало, че причината е, “аз не съм бил проблем или не съм застрашавал сигурността и обществения ред в РСМ, но хората, с които съм пътувал, въпреки че в моята кола имаше само двама души: аз и моя сътрудник, са били по някакъв начин идентифицирани като възможен проблем или като потенциален проблем. Така и не се разбра кои от тях са определени по този начин”, допълни Ковачев.
“За мен има едно съревнование между управляващите и опозицията кой ще се представи пред обществото в РСМ за по-голям категоричен защитник на македонското етническото самосъзнание и македонския език от лошите българи, които се опитват по някакъв начин нещо да направят. Аз многократно съм заявявал пред македонски медии, че всеки човек има право да се самоопределя такъв, какъвто пожелае”, каза евродепутатът пред Bulgaria ON AIR.
“По-интересното е, че следващата седмица има съвместен парламентарен комитет между ЕП и Събранието в Скопие, в който и моите колеги ще участват. Ангел Джамбазки и Александър Йорданов ще бъдат в Скопие, ще имат среща със своите колеги от РСМ и всичко това, което се спряга за този черен списък и кои са в него, тъй като през цялото време се говори, че и други членове на ЕП, като например и Ангел Джамбазки, е в този списък”, сподели Ковачев.
“Ще ми е много интересно какво ще реши македонската държава по отношение на другите представители в ЕП. След тази остра реакция от Брюксел мисля, че ще им е доста трудно да спрат колегите Джамбазки и Йорданов, имайки предвид, че те ще са в официална делегация, но да видим това те как ще го обяснят пред тяхната публика”, подчерта той.
“Има едно започнато преосмисляне на това, което досега са смятали много от моите колеги, които бяха наистина учудени как може страна кандидат за пълноправно членство в ЕС да спира член на ЕП”, призна евродепутатът, запитан какви ще са последствията за РСМ от този акт.
“Всички, чиито предци са били граждани на Царство България, за мен трябва автоматично да стават български граждани, както прави и румънската държава. Не е нормално в Тараклия в Молдова да ми казват, че им е по-лесно да взимат румънско гражданство за два месеца и половина, отколкото в България да се мъчат 3-4 години да чакат за българско гражданство”, заяви Ковачев.
Вижте видеото с целия разговор.
За периода 30.12.2024г. до 05.01.2025г. на територията на ОДМВР-Стара Загора са съставени 102 АУАН и…
Мелиса уверява Акиф и Небахат, че Кадир не би наранил и мравка. Акиф се вбесява…
Четири партии преговарят за правителство в почти пълно мълчание. Когато все пак говорят, казват, че…
Баня е град в Южна България, община Карлово, област Пловдив. Известен е и като Карловски…