„Много се различава и симптоматиката при тази вълна, много по-тежко и бавно протича лечението. Много по-често достигат до дихателна недостатъчност и много по-трудно излизат от това състояние“, посочи д-р Харачерова.
Тя уточни, че са единични случаите на хоспитализирани пациенти с поставени ваксини, те са около 5-6% и заболяването протича по-леко. Лекарката призова и хората да не прибягват към самолечение, а личните лекари да не изписват безотговорно по няколко вида антибиотик.
„Препоръчвам да се обръщат към колегите общопрактикуващи лекари и специалистите. Много по-прицелно ще бъде лечението и много по-бързо ще бъде хванат един пациенти когато се влошава.Антибиотиците имат своето място при лечение на ковид инфекцията, когато вече сме сигурни, че имаме усложнение. Призовавам колеги и пациенти да не дават по втори, трети и четвърти антибиотик. Ставаме безсилни при стигане до болнично лечение, защото групите антибиотици са определен брой и те не са толкова много и когато всички са изхабени в предварителни опити за лекуване, ние оставаме с вързани ръце. Когато 5-7 дни нещата се влошават за пациента, да не се сменя антибиотика да се пуснат необходимите изследвания и да се прецени как да се продължи лечението по-нататък. С безотговорното изписване на антибиотици в световен мащаб предизвикваме резистентност към антибиотици и микробиолозите алармират постоянно за този проблем.“, каза д-р Харачерова.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…