Хора, натоварени в лодки, се опитват да достигнат другия бряг. В Средиземно море. Търсят убежище. Бягат от войната. Позната ли ви е тази история? Да? Виждате я всеки ден в новините? Сирийски бежанци бягат от войната?
Не. Тези хора пътуват в обратна посока. От Европа към Египет, Палестина и Сирия. Това е част от историята, забравена от едни и непозната за други. А времето е 1942 – 1945 г. Втората световна война. А хората? Просто хора – от Източна Европа и Балканите. Бягат от войната.
Това е снимка от 1945 г. на лагер за гръцки бежанци в Нусерат, южна Палестина. След Додеканезката операция през 1943 г. хиляди жители от архипелага търсят убежище под британска протекция в Кипър или в лагерите MERRA (Middle East Relief and Refugee Administration, англ. – Aдминистрация на бежанците и подпомагането в Близкия изток) в Египет, Палестина и Сирия. MERRA е водена от британците схема, чрез която се дава убежище на над 40 000 бежанци от Гърция, Турция, бивша Югославия и Полша. Дали е ирония на съдбата, че лагерът за европейски бежанци в Сирия е бил в Алепо?
В лагерите имало сторга организация – бежанците минавали на медицински преглед и едва когато се установявало, че са здрави, били настанявани в палатки или постройки. Всеки имал лична карта и имал право да напуска лагера само с придружител от администрацията. Дневният порцион храна се равнявал на половината от военната дажба, а когато имало възможност, за бежанците била приготвяна храна, близка до националната им. В лагерите имало училища за децата, както и било организирано професионално обучение за възрастните. Особена нужда имало от медицински персонал и затова за много от жените били организирани курсове за медицински сестри Бежанци, които пък имали занаят, можели да работят, като доставят услуги в лагера – шивачески, обущарски, дърводелски, строителни. Жените пък били, включвани в чистенето, готвенето и прането.
След войната някои от бежанците остават до 1949 г. преди да се завърнат в родните си места или да се заселят в близките градове. А някои деца отнесли у дома играчките си от лагера.
Бягство от ужаса на войната. Страх. Инстинкт за самосъхранение. Родителски инстинкт да спасиш рожбата си. Търсене на спокоен живот. Или дори само на живот. Все човешки чувства и инстинкти. Без значение на раса, пол, възраст и религия. По поръчение на списание Тайм фоторедакторът Сана Дълауей преработва черно-бели снимки на бежанци от Втората световна война в Европа, като дава цвят на тези тъжни човешки истории за търсенето на живот, дом и нормалност. Вгледайте се в лицата…
[one_half]
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…