– Г-н Москов, в България отдавна, а не съм сигурна, че изобщо е имало дясна коалиция. На политическата сцена се появи такава. Кое прави „Синя България“ именно дясна, а не популистки център, не „няма ляво, няма дясно, ние сме всичко“ и т.н.?
– Прави ни дясна, на първо място, изпразнената откъм съдържание от много години у нас дума „идеология“, на която ние връщаме същността. „Синя България“ търси различен политически дневен ред и мислим, че това е решението на политическата криза – реформаторският десен дневен ред. На първо място целта е да върнем в парламента разговора за конкретни политики, защото сега разговорът е за кой, кого ще арестува, кой е престъпник и кой още по-голям престъпник, кой е „добър“, кой „лош“…
Това е отговор на въпроса какво трябва да направим. Следва отговорът как да го направим:
1. Трябва да престанем да търсим извинения – публично приемливи извинения защо нещо не може да се направи. Работата на политиците е как да бъде направено онова, за което са пратени от избирателите си. Вече години слушаме от българските политици единствено оправдания. Те не търсят решения, а хабят цялата си енергия да намерят, или измислят най-приемливото за избирателите им обяснение защо не могат, или не правят нужното.
2. Само през силна работеща икономика може да има силна социална държава и това е време ясно и откровено да се обясни на гражданите. И само чрез защита на ценностите, чрез които сме успели да съществуваме до днес като българи, можем да продължим напред.
Връщането на икономиката ни на пътя към растеж е възможно само при положение, че успеем да се справим с трите основни прегради пред този път – голямата политическа корупция, уродливият социализмът, в който, всъщност живеем и регулаторната административна джунгла, в която е хвърлен всеки предприемач и всеки работещ.
Ние свикнахме да отчитаме, че нещо сме свършили – приели сме закон и сме преборили корупцията, сменили сме някой шеф на комисия…
Когато имаш отровно растение трябва да унищожиш корените му, а не да брулиш плодовете му, както правим досега, защото просто ще се роди друг отровен плод – примерно, няма да е Пеевски, но само името ще е различно.
Какво подхранва корените на голямата политическа корупция у нас – кражбите от големите държавни предприятия и от големите инфраструктурни проекти.
„Синя България предлага“ приватизация на всички големи държавни предприятия и листването им на фондовата борса, за да има абсолютна яснота за дейността им, произхода на собствеността и развитието им. Знам, че за огромна част от българите „приватизация“ е мръсна дума. Но ние говорим за приватизация само чрез големи стратегически инвеститори.
Например – БДЖ. Каним петимата най-големи в Европа (във Франция влаковете се движат с 250 км в час) и само от тях избираме далия най-добра оферта. Ползата за държавата са не малко средства в държавния бюджет, ползата за гражданите е качествена и сигурна услуга, а за инвеститора – възможст да реализира бизнес плана си.
Знаем как се печелят проектите при големияте инфраструктурни проекти – с договорени комисиони и разпределени сфери на влияние. Това може и трябва да бъде прекратено, защото резултатът е кошмарен – недовършена работа, постоянни ремонти, ниско качество. Големите инфраструктурни проекти трябва да бъдат реализирани само с частни инвестиции, отново на големи европейски инвеститори.
Пресечем ли финансовите потоци към политическата корупция, ще я сведем до нормалните европейски нива, защото разказът на ПП-ДБ за нулевата корупция е за деца, играещи си още в пясъчника.
За държавата ни, това подсичане на корените на политическата корупция означава веднага повишаване на качеството на живот чрез качествени и навреме изпълнени големи проекти. И друго – всяка година в инфраструктурните проекти за преправяне, за ремонти и от кражби, изтичат между 10 и 15 милиарда лева от бюджета. Когато проектите са поети от
частни инвеститори, тези средства могат да бъдат насочени към изоставените региони – 7-8 области в България, изоставени без вода, пътища, медецинска грижа – изоставени! И това всяка година.
Ето още една разлика между нас и останалите политически субекти в България към момента – ние ясно и конкретно казваме откъде ще дойде ресурсът – от данъците ни, които така или иначе плащаме, но вече за нещо нужно и разумно, водещо към развитие.
Говорим за реални решения. Разказът ще ви дадем пари – свършва по един начин винаги – със заеми, край на парите и разпад на обществото – това е водената досега политика на ПП-ДБ и на ГЕРБ.
Социалната система трябва да е ориентирана към връщане на хората на работа и към отпадане на административния терор върху малкия и средния бизнес – отпадане на над 40 разрешителни режима. Нужно е законово регламентиране на честотата и вида на всяка проверка от органите до нужното за безопасността на обществото и толкова. Трябва да бъде създаден график, че еди кога си в съответната фирма ще има проверка на конкретните 5 неща, важни за обществото – никога 6 и никога 4. А не някой да ви проверява през ден, когато му скимне с цел да ви глоби все за нещо, или да вземе подкуп. Или пък защото е ползван от друг като икономическа бухалка. Проверяващите по закон трябва да носят персонална обвързана отговорност за качеството на проверката си, а не при обжалване в съда да плаща институцията.
Така България ще стигне до икономически подем – с ясни правила и облекчен режим на работа както за бизнеса (на когото социалистическата система, в която продължаваме да живеем, да казва каква заплата да плаща), така и за всеки трудещ се, върху когото държавата стоварва ангажимента, както е вече десетилетия, да издържа една класа от нежелаещи да работят.
Никой здрав човек в трудоспособна възраст не бива да получава социални помощи. Това изражда обществото. Държавата трябва да бъде обърната изцяло към решаване на проблемите и защита на работещите, на допринасящите за икономическото развитие, за да има такова.
Социалната помощ е задължение на държавата и гарантирано право само на възрастните и неработоспособните по здравни причини.
– Какво предлага „Синя България на младите хора? Кое в програмата на дясната реформаторска коалиция касае тях?
– Незаинтересоваността от политиката на младите българи е факт и е логична. Твърде дълго време политиката у нас не решава проблеми, не е действена. В момента социалистическата ни по същност държава подпомага младите семейства за раждаемост с 50 до 150 лв. и само за хора с определен не висок доход. Ние предлагаме друга стъпка – да бъдат заменени детските надбавки с връщане на пълния размер на Данък общ доход за всички до тръгване на децата им в първи клас. Тези пари на годишна база могат да подпомогнат ежедневните нужди, частна детска градина, обучения…
Не помощи за някой, който не иска да работи, а връщане на данъка за работещите. Искаме да дадем преимущество на хората, които се трудят, работят, допринасят за икономическото развитие на страната. Предлагаме край на субсидирането на професионални многодетни родители, изхранващи се от това.
– В България отдавна не се води политически разговор за принципи и ценности. Казвате, че „Синя България“ иска да започне такъв – от каква позиция? Кои са ценностите, на които вие акцентирате?
– „Синя България“ е в семейството на европейските консерватори. Ние сме алтернатива на либералните сглобки и левите евразийски политически проекти.Искаме да започнем разговор, който да завърши с национален консенсус за културната ни идентичност и опазване на националните ни традиции. Културната идентичност и националните традиции трябва да са избор на конкретната държава. Трябва да бъдат нейно право, недопускащо опити да бъдат променяни, или подменяни под натиск отвън. Това е нещо много различно от скандиранията от типа: „България на три морета“, или поклони на изток и на запад. България има своята специфика и свое лице като европейска държава. Ценността й за света е тъкмо в собственото лице и собствената специфика.
Според нас християнските ценности са основа на цивилизацията като такава, защото са всъщност общочовешки от самата зора на човечеството до днес. Основа на човешкото.
Сексуалните предпочитания са въпрос на личен избор, при който всеки българин трябва да бъде защитен да прави свободно избора си, но не е ценност и не може да се приравнява на такава.
Нужен ни е национален консенсус и относно емиграцията. Не приемаме чужда култура да бъде налагана и равнопоставяна на водещата българска култура под каквато и да е форма. На този етап България не бива, според нас, да допуска каквато и да е нелегална емиграция, особено на големи групи хора с различен тип култура и ценности.
Ние тепърва трябва да проведем разговора за собствените си.
И понеже съм в Стара Загора, и понеже говорим за ценности, не мога да не се спра на „Зелената сделка“ – тя е в сферата на икономиката, но далеч не само.
Ревизия и преосмисляне на „Зелената сделка“ – не означава отказ от напредък, от защита и чистота, означава друг път при запазване на работните места, при запазване на съществуващите мощности.
„Синя България“ ще предложи на Европа 5 години мораториум върху „Зелената сделка“ и според нас огромна част от европейските държави вече са готови за този разговор. Просто някой трябва да каже на висок глас, че „царят е гол“ и ние мислим, че това трябва да бъда България, защото така решава и собствените си проблеми.
Иначе вижте Германия! В Европа електроенергията стана с 30% по-скъпа от тази в САЩ, например. Съответно европейската икономика става все по-малко рентабилна. Растежът на целия континент се срива. А други пътища и други възможности има. Всъщност в момента какво прави Европа – купува от Китай соларни панели, произвеждани от въглищна енергетика и ги слага, за да прави друг тип енергетика. Това стимулира още по-голямото използване на въглища на изток…, а Земята е една. Това е все едно да си разделиш хола с черта на две. Да хвърляш боклук в едната част, мислейки, че другата остава чиста, че живееш в чист дом – лудост е.
Ужасно беше да гледам случилото се последните дни в парламента – долнопробно, идиотско късане на кабели и диващина. На всичкото отгоре в битка, също толкова долнопробна – да се вземат ли едни пари, или да не се вземат, за да не ги вземат тези, дето направиха плана така, че да потече в техните инвестиции в панели и батерии.
И никакво реално решение на реалните проблеми от нито една от двете страни. Затова е спешно нужно в държавата ни да започне реален разговор за политики, а не просто за нечии интереси.
– А с кого ще водите този разговор в парламента? Какво и чие правителство бихте подкрепили?
– Бихме подкрепили всеки, чийто избиратели очакват скъсване със социализма, силна икономика, удар по корените на политическата корупция, подкрепа за дясно реформаторско мнозинство. Такива са голяма част от избирателите и на ПП-ДБ и на ГЕРБ, но дали техните политици ще отговорят на исканията им? Дали политиците им ще се окажат на ниво най-сетне да отговорят на исканията на разумните си, влагащи усилията си и приноса си в българската икономика избиратели?
Ще имат ли тези партии куража да скъсат със социализма и популизма си и да дадат на десните си избиратели реална реформаторска дясна политика – вече абсолютно необходима за преодоляване на политическата и социалната криза? Ние започнахме и ще водим този разговор до край, защото това е единствения смислен разговор за смислен дневен ред на обществото и държавата в този момент и на този етап. Само такъв разговор с ясни параметри, за ясни политики, с ясни стъпки може да роди читаво правителство, способно на реално управление. Другото… Другото пак ще е някакъв вид сглобка, а сглобката винаги е просто усвояване, кражба, с предизвестен крах.
„Стани богат“ е една от най-обичаните телевизионни игри в света. Тя привлича зрители със своите…
Имам около 20 братя и сестри. Не сме кръвно свързани, но всички сме отгледани от…
Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни, съобщиха за ЗАРАТА Старозагорци…